“İxtisas seçimi ilə yanaşı, universitet seçimi də hayatımızda mühüm rol oynayır. Bakı Mühəndislik Universiteti təhsildə öz sözünü demiş, öncül universitetlərdən biridir. Düşünürəm ki, bu universitetdə arzu etdiyim səviyyədə təhsil alaraq, gələcəyin yaxşı kimya mühəndisi kimi yetişə biləcəyəm”.
Bu fikirləri Bakı Mühəndislik Universitetinə (BMU) cari tədris ilində “Kimya mühəndisliyi” ixtisasına yüksək balla (663.2) qəbul olan Fidan Paşayeva deyib. O, Bakı şəhəri Nəsimi rayonu 240 nömrəli tam orta məktəbi müvəffəqiyyətlə bitirib. Təhsil aldığı müddətdə hər zaman dərslərinə məsuliyyətlə yanaşıb və yüksək göstəricilərlə fərqlənib. Deyir ki, universitetə yaxşı balla qəbul olmaq üçün imtahanlara planlı hazırlaşıb və ailəsinin, müəllimlərinin dəstəyi ona böyük motivasiya olub: “Bakı Mühəndislik Universitetinə yüksək balla qəbul olmaq mənim üçün qürurvericidir. Müəllimlərimə və hər qərarımda yanımda olan valideynlərimə minnətdaram. Eyni zamanda təhsil müəssisələrində gözəl şərait yaradan, bu sahədə əzmlə çalışan insanlara, xüsusilə təhsilə göstərdiyi diqqət və qayğıya görə Prezident cənab İlham Əliyevə təşəkkür edirəm”.
Fidanın ən böyük hədəfi 4 il sonra BMU-nu yüksək göstəricilərlə bitirib məzun olmaq, öz ixtisası üzrə çalışmaqdır: “Seçdiyim “Kimya mühəndisliyi” ixtisası ilə çox maraqlanır və araşdırma aparırdım. Nəticədə öyrəndim ki, bu ixtisasa ölkəmizdə, eləcə də dünyada tələbat artır. Gələcəkdə bu sahə üzrə mütəxəssis olaraq fəaliyyət göstərmək, doğma Vətənimə fayda vermək istəyirəm”.
Qeyd edək ki, bu il BMU-ya üstünlük verən yüksək ballı abituriyentlərin sayında ötən illə müqayisədə iki dəfəyə yaxın artım olub. Qəbul olanların 265 nəfəri 500-dən yuxarı, 52 nəfəri isə 600-700 bal arasında nəticə göstərib.

Fidan Pashayeva, who was admitted to the Baku Engineering University (BEU) in the current academic year for the "Chemical Engineering" specialty with a high score (663.2) noted, "Besides choosing a specialty, choosing a university also plays an important role in our lives. Baku Engineering University is one of the pioneering universities that has made its mark in education. I think that by studying in this university at the level I want, I will be able to become a good chemical engineer of the future."
She successfully graduated from secondary school No. 240, Nasimi district, Baku city. During her studies, she always took responsibility for his studies and distinguished with high marks. F.Pashayeva emphasized that she prepared for the exams in order to get admission to the university with a good score, and the support of her family and teachers was a great motivation for her. She added, "I am proud to be admitted to the Baku Engineering University with a high score. I am grateful to my teachers and my parents who are with me in every decision. Moreover, I would like to thank President Ilham Aliyev for the attention and care he has shown to the people who create wonderful conditions in educational institutions and work diligently in this field, especially to education."
Fidan's biggest goal is to graduate from BEU with high marks in 4 years, to work in her specialty. She mentioned, "I was very interested in my chosen specialty "Chemical Engineering" and was doing research. As a result, I learned that the demand for this specialty is increasing in our country, as well as in the world. In the future, I want to work as a specialist in this field and benefit my native country."
It should be noted that this year, the number of high-scoring applicants who preferred BEU almost doubled compared to last year. 265 of those admitted scored above 500, and 52 scored between 600-700.