BMU ilə CUFE arasında əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub
Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) ilə Çin Xalq Respublikasının Mərkəzi Maliyyə və İqtisadiyyat Universiteti (Central University of Finance and Economics-CUFE)  arasında onlayn görüş keçirilib.
BMU-nun beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Ətrabə Gül bildirib ki, bu görüş iki dost ölkənin ali təhsil ocaqları arasında qarşılıqlı əməkdaşlığın möhkəmlənməsi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır. BMU-nun beynəlxalq əməkdaşlığı gücləndirməyi inkişafın mühüm dayaqlarından biri kimi gördüyünü və Çinin ali təhsil müəssisələri ilə qurulan əlaqələri səmərəli, eləcə də strateji tərəfdaşlıq nümunəsi hesab etdiyini bildirən prorektor cari ildə bu yöndə gerçəkləşdirilən bir sıra işlərə diqqət çəkib. Eyni zamanda BMU ilə CUFE arasında mübadilə, birgə elmi-tədqiqat layihələri, ikili diplom və digər proqramların yaradılması kimi təşəbbüslərin hər iki tərəf üçün faydalı olacağını söyləyib.
CUFE nümayəndələri öz növbələrində təmsil etdikləri universitetin beynəlxalq əlaqələri, mövcud mübadilə proqramları və Çin Hökuməti təqaüdləri barədə məlumat veriblər.
Digər çıxışlar zamanı keçirilən görüşün iki universitet arasında elm və təhsil sahəsində əməkdaşlığa təkan verəcəyi qeyd edilib.
Görüş zamanı universitetlər arasında mümkün əməkdaşlıq istiqamətlərinə dair fikir mübadiləsi aparılıb. Müzakirələrdə tələbə və müəllim mübadilə proqramlarının təşkili imkanları, birgə elmi layihələr və nəşrlərin hazırlanması, habelə biznes, iqtisadiyyat, sosial elmlər sahəsində ikili diplom proqramlarının yaradılması perspektivləri diqqət mərkəzində olub.
Sonda tərəflər əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi ilə bağlı qarşılıqlı maraqlarını ifadə edib və memorandum layihəsinin hazırlanması barədə razılığa gəliblər.

BEU and CUFE discuss cooperation opportunities
An online meeting has been held between Baku Engineering University (BEU) and the Central University of Finance and Economics (CUFE) of the People's Republic of China.
BEU Vice-Rector for International Relations Atraba Gul noted that this meeting is of great importance in terms of strengthening mutual cooperation between higher education institutions of the two friendly countries. Stating that BEU sees strengthening international cooperation as one of the important pillars of development and considers the relations established with Chinese higher education institutions as an example of effective and strategic partnership, the Vice-Rector drew attention to a number of works implemented in this direction this year. Morevover, she added that initiatives such as exchange, joint research projects, creation of dual degree and other programs between BEU and CUFE would be beneficial for both parties.
Later, CUFE representatives provided information about the international relations of the university they represent, existing exchange programs and Chinese Government scholarships.
During other speeches, it was emphasized that the meeting would give impetus to cooperation in the fields of science and education between the two universities.
During the meeting, views were exchanged on possible areas of cooperation between the universities. The discussions focused on the possibilities of organizing student and teacher exchange programs, the development of joint scientific projects and publications, as well as the prospects for creating dual degree programs in the fields of business, economics, and social sciences.
At the end, the parties expressed their mutual interest in strengthening cooperation and agreed to prepare a draft memorandum.