Xarici ölkələrdən bir qrup akademik heyət və tədqiqatçı BMU-nu ziyarət edib
İndoneziya, Misir və Pakistan İslam Respublikasından bir qrup akademik heyət və tədqiqatçı Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) olub.
Qonaqlarla görüşən BMU-nun rektoru Yaqub Piriyev universitetin maddi-texniki bazası, tədris olunan ixtisaslar, son iki ildə həyata keçirilən mühüm islahatlar barədə qonaqlara ətraflı məlumat verib.
Söhbət zamanı BMU-da elmi tədqiqatın artırılmasına yönəlmiş addımlar xüsusi vurğulanıb və beynəlxalq indeksli jurnallarda nəşr olunan məqalə sayının əsaslı şəkildə artdığı qeyd edilib. Həmçinin BMU-nun beynəlxalq tərəfdaşlıqlar vasitəsilə həm elmi, həm də innovativ potensialını daha da gücləndirməyi hədəflədiyi bildirilib.
Nümayəndə heyətinin üzvləri öz növbəsində BMU ilə əməkdaşlığa xüsusi önəm verdiklərini, gələcəkdə bu əməkdaşlığın startap layihələri, təcrübə və mübadilə proqramları çərçivəsində əlaqələri daha da möhkəmləndirəcəyinə əminliklərini ifadə ediblər.
Sonra qonaqlarla BMU-nun akademik heyəti arasında aparılan müzakirələrdə əməkdaşlığın mümkün istiqamətləri nəzərdən keçirilib, elm, sənaye və biznes əməkdaşlığını gücləndirmək imkanları ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonda nümayəndə heyətinin üzvləri universitetin Xarici dillər kafedrasına, auditoriyalar, laboratoriyalar və Texnoparka baş çəkiblər. Yaradılan imkanlarla, eləcə də tələbələrin hazırladığı layihələr və startaplarla yaxından tanış olan qonaqlar onların nəzəri biliklərinin praktiki həllini, texnoloji ideyalarını reallaşdırmaq potensiallarını yüksək qiymətləndiriblər.

A group of academic staff and researchers from the Islamic Republic of Indonesia, Egypt and Pakistan have visited Baku Engineering University (BEU).
Meeting with the guests, BEU Rector Yagub Piriyev provided the guests with detailed information about the university's material and technical base, specialties taught, and important reforms implemented in the last two years.
During the conversation, steps aimed at increasing scientific research at BEU were particularly emphasized, and it was noted that the number of articles published in internationally indexed journals had increased significantly. It was also stated that BEU aims to further strengthen both its scientific and innovative potential through international partnerships.
Moreover, the members of the delegation expressed their confidence that they attach special importance to cooperation with BEU and in the future this cooperation will further strengthen relations within the framework of startup projects, internships and exchange programs.
Later, in the discussions held between the guests and the BEU academic staff, possible directions of cooperation were considered, and a wide exchange of views was held on the opportunities for strengthening scientific, industrial and business cooperation.
At the end, the delegation members visited the University's Department of Foreign Languages, auditoriums, laboratories, and Technopark. Closely acquainting with the opportunities created, as well as the projects and startups prepared by the students, the guests highly appreciated the practical application of their theoretical knowledge and the potential to realize their technological ideas.