İDP çərçivəsində Çində təhsil alan BMU tələbələri ilə görüş keçirilib
Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) ilə Pekin Kimya Texnologiya Universiteti (PKTU) arasında bu ildən etibarən icrasına başlanılan ikili diplom proqramı (İDP) çərçivəsində Çin Xalq Respublikasında təhsil alan ilk tələbə qrupu ilə görüş keçirilib.
Pekində baş tutan görüşdə BMU-nun beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Ətrabə Gül iştirak edib. Görüş zamanı tədris prosesi, tələbələrin akademik nailiyyətləri və sosial mühitə uyğunlaşması məsələləri müzakirə olunub.
Ətrabə Gül BMU rektorunun salamlarını tələbələrə çatdıraraq onların beynəlxalq təhsil imkanlarından səmərəli yararlanmalarının vacibliyini vurğulayıb. Bildirib ki, BMU-nun xarici ali təhsil müəssisələri ilə həyata keçirdiyi ikili diplom proqramları universitetin beynəlmiləlləşmə strategiyasının mühüm istiqamətlərindəndir. Bu baxımdan Çinin aparıcı universitetləri ilə əməkdaşlıq xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Görüşdə tələbələr tədris mühiti və yaşayış şəraiti ilə bağlı təəssüratlarını bölüşüb, gələcək fəaliyyət planları barədə fikir mübadiləsi aparıblar. Onlar təhsillərini yüksək səviyyədə davam etdirmələri üçün hərtərəfli şərait yaradıldığını qeyd ediblər. Həmçinin Azərbaycan ilə  Çin arasında dövlət başçıları səviyyəsində formalaşmış dostluq, strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin iki ölkənin təhsil və elm sahəsində əməkdaşlığının inkişafına mühüm töhfə verdiyi vurğulanıb.
Qeyd edək ki, bu proqram Azərbaycan və Çin universitetləri arasında bakalavriat səviyyəsində icra olunan ilk ikili diplom proqramıdır. Tələbələr hər iki ali təhsil müəssisəsində təhsil alaraq BMU və PKTU-nun diplomlarını əldə edəcəklər. Yüksəkixtisaslı, beynəlxalq əmək bazarı üçün rəqabətədavamlı mütəxəssislərin hazırlanmasına imkan yaradan proqram kimya, kompüter və mexanika mühəndisliyi ixtisaslarını əhatə edir. 2+2 modelinə əsasən tələbələr BMU-da I və II kursları uğurla tamamladıqdan sonra təhsillərini PKTU-da davam etdirirlər. Gələcək illərdə proqrama qəbulun genişləndirilməsi də nəzərdə tutulur.

A meeting has been held with the first group of students studying in the People's Republic of China within the framework of the dual degree program (DDP) between Baku Engineering University (BEU) and Beijing University of Chemical Technology (BUCT), which began to be implemented this year.
BEU Vice-Rector for International Relations Atraba Gul attended the meeting in Beijing. During the meeting, the issues of the educational process, academic achievements of students and adaptation to the social environment were discussed.
Atraba Gul conveyed the greetings of the BEU rector to the students, emphasizing the importance of their effective use of international education opportunities. She noted that the dual degree programs implemented between BEU and foreign higher education institutions are one of the important directions of the university's internationalization strategy. In this regard, cooperation with leading universities in China is of particular importance.
At the meeting, the students shared their impressions of the educational environment and living conditions and exchanged views on their future plans. They noted that comprehensive conditions have been created for them to continue their education at a high level. It was also emphasized that the friendly and strategic partnership relations formed between Azerbaijan and China at the level of heads of state have made a significant contribution to the development of cooperation between the two countries in the field of education and science.
Of note, this program is the first dual degree program implemented at the undergraduate level between Azerbaijani and Chinese universities. Students will receive diplomas from BEU and BUCT by studying at both higher education institutions. The program, which allows for the preparation of highly qualified, competitive specialists for the international labor market, covers the specialties of chemistry, computer and mechanical engineering. According to the 2+2 model, students continue their education at BUCT after successfully completing the I and II courses at BEU. It is also planned to expand admission to the program in the coming years.