Bakı Mühəndislik Universiteti və Koreya (Cənubi) Respublikasının İNHA Universitetinin birgə həyata keçirdiyi ikili diplom proqramı (BMU-İNHA İDP) çərçivəsində aparılan monitorinq başa çatıb.
BMU-nun rektoru Yaqub Piriyev monitorinqi aparan İNHA Universitetinin professor-müəllim heyəti ilə görüşərək prosesin nəticələrini müzakirə edib.
Görüşdə İNHA Qlobal Strategiya və Təşəbbüslər Ofisinin icraçı direktoru, professor Jeon Tae Joon monitorinqin ilkin nəticələri barədə məlumat təqdim edib. Bildirib ki, BMU-İNHA İDP-nin müəllim və tələbələri ilə aparılan müsahibələr, eləcə də dərs prosesinin müşahidəsi müsbət təəssürat yaradıb. Tələbələrin çalışqanlığı, öyrənməyə marağı və fənlərə aktiv yanaşması proqramın uğurlu inkişafına zəmin kimi qiymətləndirilib. Jeon Tae Joon əlavə edib ki, təcrübə proqramlarının daha geniş şəkildə təşkili ilə bağlı tələbə təklifləri nəzərə alınacaq və monitorinqin yekun hesabatı universitet rəhbərliyinə təqdim olunacaq.
Nümayəndə heyətinin digər üzvləri də öz təəssüratlarını bölüşərək tələbələrin bilik səviyyəsini, dərslərdə fəallığını, öz ixtisaslarına aid maraqlı suallar verməsini yüksək qiymətləndiriblər. Onlar, həmçinin BMU-nun kampusunda yaradılmış müasir tədris şəraiti, laboratoriyaların texniki imkanları, xüsusilə Texnoparkın ötən illərlə müqayisədə daha da inkişaf etməsi, sənaye müəssisələri ilə əməkdaşlığını təqdir ediblər. Bildirilib ki, bu ekosistem tələbələrin praktiki bacarıqlarının inkişafına, elmi biliklərinin real istehsalatda tətbiqinə və innovativ layihələrinin reallaşmasına mühüm töhfə verir.
Rektor Yaqub Piriyev əməkdaşlığın indiyədək verdiyi nəticələrdən məmnunluğunu ifadə edib. Həmçinin proqramın keyfiyyətinin davamlı təkmilləşdirilməsi, tədrisin beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması və tələbələrə daha geniş praktik imkanların yaradılması istiqamətində işlərin ardıcıl şəkildə davam etdiriləcəyini vurğulayıb. İDP-nin icrasında əsas hədəfin müasir çağırışlara cavab verən yüksəkixtisaslı mühəndislər yetişdirmək olduğunu bildirən rektor əməkdaşlığın yalnız tədris sahəsində deyil, eyni zamanda elmi-tədqiqatlar və akademik mübadilə istiqamətlərində daha da genişləndirilməsinin vacibliyini diqqətə çatdırıb.

The monitoring conducted within the framework of the dual degree program (BEU-INHA DDP) jointly implemented by Baku Engineering University and INHA University of the Republic of Korea (South Korea) has been completed.
BEU Rector Yagub Piriyev met with the academic staff of INHA University conducting the monitoring, discussing the results of the process.
At the meeting, Professor Jeon Tae Joon, Executive Director of the INHA Global Strategy and Initiatives Office, presented information on the initial results of the monitoring. He noted that the interviews conducted with teachers and students of BEU-INHA DDP, as well as the observation of the teaching process, made a positive impression. The students' diligence, interest in learning, and active approach to subjects were assessed as the basis for the successful development of the program. Jeon Tae Joon added that student proposals regarding the wider organization of internship programs would be taken into account and the final report of the monitoring would be submitted to the university administration.
Other members of the delegation also shared their impressions and highly appreciated the students' level of knowledge, their activity in classes, and their asking interesting questions related to their specialties. They also appreciated the modern educational conditions created on the BEU campus, the technical capabilities of the laboratories, especially the further development of the Technopark compared to previous years, and cooperation with industrial enterprises. It was noted that this ecosystem makes a significant contribution to the development of students' practical skills, the application of scientific knowledge in real production, and the implementation of innovative projects.
Rector Yagub Piriyev expressed his satisfaction with the results of the cooperation so far. He also emphasized that work will be consistently continued to continuously improve the quality of the program, bring education into line with international standards, and create wider practical opportunities for students. Stating that the main goal in the implementation of the DDP is to train highly qualified engineers who meet modern challenges, the rector drew attention to the importance of further expanding cooperation not only in the field of education, but also in the areas of scientific research and academic exchange.