Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin 3-cü kurs tələbələri üçün “Süni intellekt əsasında maliyyə elminin öyrənilməsi” mövzusunda master-klass keçirilib.
Tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edən fakültənin Maliyyə və mühasibat kafedrasının müdiri professor Damət Bağırov süni intellektin maliyyə elminin öyrədilməsində və tətbiqində getdikcə artan rolunu önə çəkib. Bildirib ki, süni intellekt maliyyə elmi sahəsində müxtəlif resurslara çıxış imkanını daha da əlçatan edir. Süni intellektlə hazırlanmış dərsliklər, virtual müəllimlər və simulyasiya proqramları maliyyə fənninin tədrisini daha asan, eyni zamanda əyləncəli şəkildə öyrənmək fürsəti yaradır.
Sonra professor Saleh Məmmədov mövzu ilə bağlı təqdimatla çıxış edib. Bildirib ki, müasir maliyyə təhlili və strategiyaları çox vaxt mürəkkəb verilənlər üzərində işləmək, proqnozlar irəli sürmək və riskləri qiymətləndirmək üçün yüksək texnoloji alətlərdən istifadə zərurəti yaradır. Süni intellekt bu prosesləri sürətləndirərək onu daha dəqiq və effektiv edir. O, süni intellektin maliyyə elminin öyrədilməsində və tətbiqində verilənlər analizi və qərar dəstəyi, riskin qiymətləndirilməsi, simulyasiya, modelləşdirmə, süni intellektin etikası və tətbiqi kimi əsas rollarından ətraflı danışıb. S.Məmmədov daha sonra fənnin tədrisini süni intellektdən istifadə ilə davam etdirib və bu da tələbələr tərəfindən xüsusi maraqla qarşılanıb.

Master class held for students on "Learning financial science based on artificial intelligence"
A master class on the topic “Learning Finance Based on Artificial Intelligence” has been held for the 3rd year students of the Faculty of Economics and Administrative Sciences of Baku Engineering University (BEU).
Delivering an opening speech an the event, Professor Damat Bagirov, Head of the Finance and Accounting Department of the faculty, highlighted the growing role of artificial intelligence in the teaching and application of finance. He noted that artificial intelligence makes access to various resources in the field of finance more accessible. Textbooks, virtual teachers and simulation programs developed with artificial intelligence create an opportunity to learn finance in an easier and at the same time entertaining way.
Later, Professor Saleh Mammadov made a presentation on the topic. He emphasized that modern financial analysis and strategies often require the use of high-tech tools to work on complex data, make forecasts and assess risks. Artificial intelligence accelerates these processes and makes them more accurate and effective. He spoke in detail about the main roles of artificial intelligence in the teaching and application of financial science, such as data analysis and decision support, risk assessment, simulation, modeling, ethics and application of artificial intelligence. S. Mammadov then continued the teaching of the subject using artificial intelligence, which was met with special interest by the students.