Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) Mərakeş Krallığından olan professor Hassan El Bari ilə onlayn görüş keçirilib.
Görüşdə BMU-nun beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Ətrabə Gül, universitetin aidiyyəti üzrə əməkdaşları iştirak ediblər.
Tərəflər biotullantıların idarə olunması, bərpaedilən enerji və biotexnologiya sahələrində elmi-tədqiqat əməkdaşlığı imkanlarını müzakirə ediblər. Görüş zamanı həmçinin müştərək elmi layihələrin hazırlanması, birgə nəşrlərin çapı, tələbə və tədqiqatçı mübadiləsi, eləcə də seminar və təlim proqramlarının təşkili məsələləri diqqət mərkəzində olub.
Profesoor Hassan El Bari öz elmi fəaliyyəti, beynəlxalq layihələri və tədqiqat istiqamətləri barədə məlumat verərək BMU ilə ortaq təşəbbüslərin həyata keçirilməsində maraqlı olduğunu bildirib. BMU-nun elmi və akademik mühitini yüksək dəyərləndirən professor birgə fəaliyyətin elmi əlaqələrin inkişafına töhfə verəcəyinə əminliyini vurğulayıb.
Görüş zamanı mərakeşli professor gələn semestrdən BMU-da onlayn dərslər keçməsi təklifini müsbət qiymətləndirib və razılığını ifadə edib. Həmçinin elm və təhsil sahəsində konkret əməkdaşlıq istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi nəzərdən keçirilib.
Qeyd edək ki, professor Hassan El Bari biotullantıların idarə edilməsi, bioqaz texnologiyaları və dairəvi iqtisadiyyat sahələrində aparıcı tədqiqatçılardandır. Alim nüfuzlu beynəlxalq elmi jurnalların redaksiya heyətində yer alıb və bir çox beynəlxalq layihələrdə iştirak edib.

An online meeting has been held at Baku Engineering University (BEU) with Professor Hassan El Bari from the Kingdom of Morocco.
The meeting was attended by BEU Vice-Rector for International Relations Atraba Gul and relevant employees of the university.
The parties discussed the possibilities of scientific and research cooperation in the fields of biowaste management, renewable energy and biotechnology. The meeting also focused on the development of joint scientific projects, publication of joint publications, exchange of students and researchers, as well as the organization of seminars and training programs.
Providing information about his scientific activities, international projects and research areas, professor Hassan El Bari expressed his interest in implementing joint initiatives with BEU. The professor highly valued the scientific and academic environment of BEU, stressing his confidence that joint activities would contribute to the development of scientific relations.
Of note, Professor Hassan El Bari is a leading researcher in the fields of biowaste management, biogas technologies and circular economy. The scientist is on the editorial board of prestigious international scientific journals and has participated in many international projects.