Abdurahman Khamidullayev Özbəkistan Respublikasının Daşkənd Beynəlxalq Maliyyə İdarəetməsi və Texnologiyaları Universitetinin (TİFT) “İnformasiya texnologiyaları” ixtisasının 3-cü kurs tələbəsidir. Hazırda mübadilə proqramı çərçivəsində Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) təhsil alır.
Mübadilə proqramının akademik və şəxsi inkişafında əvəzsiz rol oynadığını deyən özbəkistanlı tələbə BMU-dakı güclü akademik mühitin, təcrübə proqramları və müxtəlif layihələrin ona arzu etdiyi təhsili almağına imkan verdiyini söyləyir: “BMU-da müasir ixtisaslarda özünü inkişaf etdirmək üçün hər cür şərait yaradılıb. Tələbələr yalnız nəzəri biliklər qazanmır, eyni zamanda müxtəlif proqramlar və layihələrdə iştirak edə bilirlər”.
Abdurahman Khamidullayev BMU-da əcnəbi tələbələrə göstərilən diqqətdən də razılıqla danışır: “Xarici tələbə kimi biz burada olduqca rahatıq. Özümüzü həqiqətən qardaş ölkədə, doğma evimizdə hiss edirik. Azərbaycan ilə Özbəkistan mədəniyyəti və insanları arasında çox oxşarlıqlar var. Ənənələrimiz türk xalqlarını birləşdirir. Sizin insanlar çox mehriban, şən və qonaqpərvərdirlər”.
BMU-nun əcnəbi tələbəsi universitetdəki gündəlik həyatını isə belə anladır: “Burada həyatım çox maraqlı keçir. Səhər dərslərə gedirəm. Tədris prosesində qazandığım bilikləri möhkəmləndirirəm. Sonra yataqxanaya qayıdıb nahar edirəm. Günün sonunda isə dostlarımla stolüstü tennis oynayır, oturub söhbət edir və ölkələrimiz haqqında danışırıq. Asudə vaxtlarımda Azərbaycanın tarixi məkanlarını, gözəl yerlərini gəzib görməyə çalışıram”.
BMU-da təhsil almağı hər bir xarici ölkə vətəndaşına tövsiyə edən özbəkistanlı tələbə bildirir ki, burada təhsil almaq yeni həyata başlamaq üçün gözəl təcrübə və fürsətdir: “Müəllimlər dərsləri çox aydın izah edirlər, tələbələr isə mehribandır və bir-birlərinə yeni keçilən mövzuları öyrənməkdə kömək edirlər. Bütövlükdə isə Azərbaycan təhsil sistemini yüksək dəyərləndirirəm”.
Abdurahmanın gələcəkdə magistratura təhsili almaq və s. hədəfləri var. İstəyir ki, BMU-nun magistratura proqramlarında təhsilinə davam etsin. Həmçinin Bakıdakı şirkətlərdə təcrübələrə başlamağı planlaşdırır. Ən böyük arzusu isə “Meta” şirkətində işləməkdir.

Abdurahman Khamidullayev is a 3rd year student of the Tashkent International University of Financial Management and Technologies (TIFT), Republic of Uzbekistan, majoring in “Information Technologies”. He is currently studying at Baku Engineering University (BEU) as part of an exchange program.
Noting that the exchange program plays an invaluable role in his academic and personal development, the Uzbek student says that the strong academic environment at BEU, internship programs, and various projects allow him to receive the education he desired. He emphasizes, "BEU has created all the conditions for self-development in modern specialties. Students not only gain theoretical knowledge, but also participate in various programs and projects."
Abdurahman Khamidullayev also speaks with satisfaction about the attention shown to foreign students at BEU. He notes, “As foreign students, we are very comfortable here. We truly feel like we are in a fraternal country, in our native home. There are many similarities between the culture and people of Azerbaijan and Uzbekistan. Our traditions unite the Turkic peoples. Your people are very kind, cheerful and hospitable.”
The foreign student at BEU describes his daily life at the university as follows. He adds, “My life here is very interesting. In the morning I go to classes. I consolidate the knowledge I have gained during the study process. Then I return to the dormitory and have lunch. At the end of the day, I play table tennis with my friends, sit and chat and talk about our countries. In my free time, I try to visit historical sites and beautiful places in Azerbaijan.”
An Uzbek student who recommends studying at BEU to every foreign citizen mentiones that studying here is a great experience and opportunity to start a new life: “The teachers explain the lessons very clearly, and the students are friendly and help each other learn new topics. Overall, I highly value the Azerbaijani education system.”
Abdurahman has goals for the future, such as obtaining a master's degree. He wants to continue his education at BEU master's programs. He also plans to start internships in companies in Baku. His biggest dream is to work at the Meta company.