Bakı Mühəndislər Universitetində (BMU) “Memarlıq və şəhərsalma ixtisaslarının kompleks təşkili və tədrisi problemləri” mövzusunda elmi- seminar keçirilib.
Seminarda Memarlıq və şəhərsalma kafedrasının müdiri, professor Sabir Orucov məruzə ilə çıxış edib.
Məruzəçi memarlıq, şəhərsalma, dizayn ixtisaslarının əlaqəli təşkili və tədris metodoloji prinsipləri, texnoloji inkişaf sayəsində dəyişən dəyərlər sistemi, süni intellektin bu sahələrə təsirləri haqda fikirlərini paylaşıb.
Məruzədə süni intellektlə bağlı mövcud tendensiyalar, bu yeniliklərin təhsilə təsiri, memarlıq sahəsində davamlı yenilənən proqramlar, memarlıq və şəhərsalma ixtisaslarına yeni yanaşma, təhsil standartlarının müasir təlbələrə uyğunlaşdırılması, eyni zamanda müəllim-tələbə münasibətlərinin təşkili kimi məsələlərə toxunulub.
Memarlıq və inşaat fakültəsinin müəllimləri ilə tələbələrinin iştirak etdiyi seminarda məruzədə qaldırılan problemlərlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb, təkliflər verilib.

Scientific seminar held on specialties of architecture and urban planning
Baku Engineering University (BEU) has held a scientific seminar on "Problems of complex organization and teaching of architecture and urban planning specialties".
At the seminar, the head of the Department of Architecture and Urban Planning, professor Sabir Orujov made a speech.
The speaker shared his views on the related organization of architecture, urban planning, design specialties and methodological principles of teaching, the changing value system due to technological development, and the effects of artificial intelligence on these fields.
Current trends related to artificial intelligence, the impact of these innovations on education, continuously updated programs in the field of architecture, a new approach to architecture and urban planning specialties, adaptation of educational standards to modern students, and the organization of teacher-student relations were touched upon in the report.
At the seminar attended by teachers and students of the Faculty of Architecture and Construction, ideas were exchanged and suggestions were made regarding the problems raised in the report.