Erasmus+ mübadilə proqramı çərçivəsində İspaniyanın Granada Universitetinin professoru Valentin Molina Moreno Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) olub.
Ali təhsil müəssisəsinin Biznesin idarəedilməsi fakültəsini təmsil edən professor BMU tələbələri qarşısında təqdimat və mühazirə ilə çıxış edib.
İspaniya ilə bağlı tarixi və coğrafi məlumatlara yer ayıran professor tələbələrə Qranada Universitetinin fəaliyyət istiqamətləri, milli və beynəlxalq reytinq agentliklərindəki mövqeyi, bakalavr, magistr və doktorantura səviyyələrində təhsil, tələbə kontingenti, beynəlmiləlləşmə siyasəti haqda dolğun informasiyalar verib.
Ölkəsinin ikinci ən nüfuzlu ali təhsil müəssisəsi olan Granada Universiteti ilə bağlı təqdimatdan sonra ispaniyalı qonaq ətraf mühitin vəziyyəti və planetin məhsuldar resursları üzrə tədqiqat məqsədləri haqda mühazirə ilə çıxış edib. O, mühazirəsində təbii resurslardan düzgün istifadə, dairəvi iqtisadiyyat nəzəriyyəsi, yaşıl iqtisadiyyat və mavi iqtisadiyyat anlayışları, bütün dünyada tipik dairəvi iqtisadiyyat modeli və s. istiqamətlərə toxunub. Həmçinin müasir dünyada iqlim dəyişmələrinin qarşısının alınması və qlobal fəsadların aradan qaldırılması sahəsində birgə səylər üzrə fəaliyyət, yeni çağırışlar və həlledici qərarlardan söz açıb.
BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası - COP29 tədbirini xüsusi vurğulayan Valentin Molina Moreno sözügedən sahədə dünya üçün əhəmiyyətli qərarların məhz Bakıda veriləcəyi üçün Azərbaycanın hazırda beynəlxalq aləmin diqqət mərkəzində olduğunu qeyd edib.
Çıxışlarını tələbələrlə inteaktiv formatda quran professor onları maraqlandıran sualları cavablandırıb.

Valentin Molina Moreno, Professor of the University of Granada, Spain, has visited the Baku Engineering University (BEU) within the framework of the Erasmus+ exchange program.
The professor representing the Faculty of Business Administration of the higher educational institution delivered a presentation and lecture to the students of BEU.
Mentioning historical and geographical information about Spain, the professor gave full information to the students about the activities of the University of Granada, its position in national and international rating agencies, education at the bachelor's, master's and doctoral levels, student quota, internationalization policy.
After the presentation about Granada University, the second most prestigious higher education institution of his country, the Spanish guest delivered a lecture on the state of the environment and research goals on the productive resources of the planet. In his lecture, he discussed the correct use of natural resources, circular economy theory, concepts of green economy and blue economy, typical circular economy model around the world, etc. He also talked about joint efforts, new challenges and decisive decisions in the field of prevention of climate changes and elimination of global consequences in the modern world.
Valentín Molina Moreno, who specially highlighted COP29, the 29th session of 2024 UN Climate Change Conference, noted that Azerbaijan is currently in the center of attention of the international world, as important decisions for the world in this field will be made in Baku.
The professor made his speeches in an interactive format with the students and answered the questions they were interested in.