Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) Azərbaycan Texniki Universitetindən (AzTU) dəvət olunmuş mütəxəssislərin, həmçinin Magistratura və doktorantura şöbəsi əməkdaşlarının iştirakı ilə elmi seminar keçirilib.
Seminarda çıxış edən BMU-nun Mexanika mühəndisliyi kafedrasının müdiri Mahir Bəşirov universitetdə elmi tədqiqatların gücləndirilməsi istiqamətində görülən işlərə diqqət çəkib və tədbirin əhəmiyyətinə toxunub.
Sonra “Materiallar texnologiyası” ixtisasının doktorantı İmamverdi Behbudlu ”Yüksək keyfiyyətli poladların istehsalında sobadan kənar vakuumda emalın üstünlükləri” mövzusunda məruzəsini təqdim edib.
Mövzu ətrafında çıxış edən doktorantın elmi rəhbəri t.e.d, professor Arif Məmmədov tədqiqatın sənaye əhəmiyyətli olduğunu bildirib və polad növlərinin kimyəvi tərkibi, mexaniki parametrlərinin mühüm sənaye tətbiqlərində istifadəsinin aktuallığını diqqətə çatdırıb.
Elmi seminara dəvət olunmuş AzTU-nun dosenti Muxtar Hüseynov da tədqiqat nəticələrinin avtomobil, aviasiya kimi sahələrdə geniş tətbiq imkanlarını qeyd edib.
Məruzə ətrafında müzakirələrlə davam edən seminarda doktorantın apardığı tədqiqatlərın müsbət nəticəsi nəzərə alınaraq onun növbəti tədris ilinə attestasiyadan keçməsi haqqında qərar qəbul olunub.

Research of BEU doctoral student discussed at scientific seminar
A scientific seminar has been held at Baku Engineering University (BEU) with the participation of specialists invited from Azerbaijan Technical University (AzTU), as well as employees of the Graduate Studies and Doctoral Department
The head of the Mechanical Engineering Department of BEU Mahir Bashirov drew attention to the work done to strengthen scientific research at the university, touching upon the importance of the event.
Later, Imamverdi Behbudlu, a doctoral student in the "Materials Technology" specialty, presented his report on the topic "Advantages of vacuum processing outside the furnace in the production of high-quality steels."
Speaking on the topic, the doctoral student's scientific supervisor Professor Arif Mammadov noted the industrial importance of the research and drew attention to the relevance of using the chemical composition and mechanical parameters of steel types in important industrial applications.
AzTU Associate Professor Mukhtar Huseynov, who was invited to the scientific seminar, also emphasized the wide application possibilities of the research results in areas such as automobiles and aviation.
At the seminar, which continued with discussions around the report, a decision was made to allow the doctoral student to undergo certification for the next academic year, taking into account the positive results of his research.