Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) 2024-2025-ci tədris ilinə uğurlu göstəricilərlə start verib. Son dövrdə universitetin maddi-texniki bazasının möhkəmləndirilməsi, akademik heyətin tərkibinin gücləndirilməsi, tədris və elmi sahədə yeniliklərin tətbiqi, habelə məzunların məşğulluğunun təmin olunması üçün müəssisələrlə işin aktiv müstəviyə daşınması istiqamətində mühüm tədbirlər gerçəkləşdirilib. Bu işlərin davamı olaraq universitet laboratoriyalarında iş yenidən təşkil edilib, eyni zamanda bp şirkətinin dəstəyi ilə ali təhsil ocaqları içərisində ilk dəfə BMU-da Kibertəhlükəsizlik laboratoriyası istifadəyə verilib.
Həyata keçirilən tədbirlər universitetə builki qəbulun nəticələrinə müsbət təsir göstərib. Universitetə bakalavriat səviyyəsində 36 ixtisas üzrə hər iki mərhələnin yekununa əsasən, ümumilikdə 2127 nəfər qəbul olub ki, bu da ötən illə müqayisədə iki dəfə artım deməkdir. Bundan başqa, universitetə qəbul olanların 265 nəfəri 500-dən yuxarı, 52 nəfəri isə 600-700 bal arasında nəticə göstərib. Universitetə ortalama qəbul balı isə 365 olub.
Universitetdə bu ildən bakalavriat səviyyəsində yeni-biotexnologiya, fizika, kimya, riyaziyyat, nəqliyyat mühəndisliyi, qida mühəndisliyi və şərabçılıq ixtisasları üzrə kadr hazırlığına başlanılıb. Vurğulamaq vacibdir ki, bu 7 ixtisasa qəbulun nəticələrində də yüksək göstəricilər qeydə alınıb.
Bu il BMU-nu seçən abituriyentlərin 50 faizi dövlət sifarişi əsasında oxuyacaq. Qəbul olanların 90 faizi əyani, 10 faizi isə qiyabi təhsil alacaq.
Yeni tədris ilindən BMU-da informasiya texnologiyaları, informasiya təhlükəsizliyi, kompüter mühəndisliyi, kompüter elmləri ixtisaslarını özündə birləşdirən İnformasiya və kompüter texnologiyaları fakültəsi fəaliyyətə başlayıb. Fakültənin yaranması innovativ texnologiyalarla işləmək bacarığına malik, yeni sənaye inqilabının çağırışlarına uyğun yüksəkixtisaslı mütəxəssislərin hazırlığının həyata keçirilməsinə mühüm töhfə verəcək. Tədris Azərbaycan və ingilis dillərində aparılacaq fakültədə bu ildən etibarən 4 bakalavr, 2 magistr ixtisası üzrə ümumilikdə 1100-dən çox tələbə təhsil alacaq.
Müsbət məqamlardan biri də ondan ibarətdir ki, bu il BMU-nun 15-dən artıq məzunu dünyanın (ABŞ, Almaniya, Böyük Britaniya) nüfuzlu ali təhsil müəssisələrinin magistraturasına qəbul olub.
Cari ildə universitetin beynəxalq nüfuzunun möhkəmlənməsi də diqqətdə saxlanılıb, BMU Türk Dövlətləri Təşkilatı Türk Universitetlər Birliyinə üzv qəbul edilib və Türk dünyasının tanınmış ali məktəbləri ilə əməkdaşlığın qurulması üçün yeni imkanlar qazanıb. Həmçinin bu il BMU “QS Avropa 2025” reytinq cədvəlində uğurlu nəticə əldə edib. Ötən illə müqayisədə Avropanın ən mötəbər reytinqində 60 pillə irəliləyərək 491-ci mövqeyə yüksəlib, Qərbi Asiya universitetləri arasında isə 34-cü yerdə qərarlaşıb.

Baku Engineering University (BEU) has started the 2024-2025 academic year with successful indicators. Recently, important measures have been taken to strengthen the material and technical base of the university, to strengthen the composition of the academic staff, to introduce innovations in the teaching and scientific field, as well as to move work with enterprises to an active level in order to ensure the employment of graduates. As a continuation of these works, the work in the university laboratories was reorganized, as well as with the support of the bp company, a Cyber Security laboratory was put into use for the first time among higher education institutions at BEU.
The implemented measures had a positive effect on the results of this year's admission to the university. According to the results of both stages, a total of 2,127 people were admitted to the university in 36 majors at the undergraduate level, which means a two-fold increase compared to last year. Moreover, 265 of those admitted to the university scored above 500, and 52 scored between 600-700. The average admission score to the university was 365.
From this year, personnel training in new biotechnology, physics, chemistry, mathematics, transport engineering, food engineering and winemaking specialties has been started at the university. It is important to emphasize that high indicators were also recorded in the results of admission to these 7 specialties.
This year, 50 percent of the applicants who choose BEU will study on the basis of the state order. 90 percent of those admitted will receive full-time education, and 10 percent will receive part-time education.
From the new academic year, the Faculty of Information and Computer Technologies, which includes the specialties of information technology, information security, computer engineering, and computer science, has been operating at BEU. The establishment of the faculty will make an important contribution to the training of highly qualified specialists who have the ability to work with innovative technologies and meet the challenges of the new industrial revolution. Teaching will be conducted in Azerbaijani and English languages, and more than 1,100 students will study in 4 bachelor's degrees and 2 master's degrees from this year.
One of the positive points is that this year more than 15 graduates of BEU were admitted to master's degrees at prestigious higher education institutions of the world (USA, Germany, Great Britain).
In the current year, the strengthening of the international reputation of the university was also taken into account, BEU was accepted as a member of the Turkic Universities Union and gained new opportunities for establishing cooperation with well-known universities of the Turkic world. Also this year, BEU achieved a successful result in the "QS Europe 2025" rating table. Compared to last year, it has advanced 60 places to the 491st position in Europe's most prestigious ranking, and is ranked 34th among West Asian universities.