BMU Texnoparkının təşkil etdiyi “My Technology” müsabiqəsi başa çatıb
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) təşkilatçılığı, Məktəbəqədər və Ümumi Təhsil üzrə Dövlət Agentliyi,  "STEAM Azərbaycan", həmçinin “Yeni Fikir” MMC-nin tərəfdaşlığı, “Kapital Bank”ın sponsorluğu ilə icra olunan ilk “My Technology” müsabiqəsi yekunlaşıb.
Müsabiqənin final mərhələsinin təşkili məqsədilə BMU-da abituriyentlərin startap layihələrinin sərgisi və mükafatlandırma tədbiri keçirilib. Sərgidə nümayiş olunan 30 layihə müsabiqəyə təqdim edilmiş 140 layihə arasından seçilib. Sərgi zamanı komandalar öz startap ideyalarını münsiflər heyətinə və qonaqlara təqdim ediblər. BMU-nun rektoru Yaqub Piriyev layihələrlə tanış olub, yeniyetmə startapçıların gələcək planları ilə maraqlanıb və onlara öz tövsiyələrini verib.
Sonra münsiflər tərəfindən məktəblilərin startap layihələrinin qiymətləndirilməsi başlayıb. 1-ci yeri “The Right Way” (Quba-Xaçmaz regionu), 2-ci yeri “CO2toD project” (Abşeron-Xızı regionu), 3-cü yeri “SpecDeaf” (Abşeron-Xızı), 4-cü yeri “Trinity Panel” (Quba-Xaçmaz) və 5-yeri “GreenExchange” (Naxçıvan MR) layihələri qazanıb.
Tədbirin mükafatlandırma hissəsində çıxış edən rektor Yaqub Piriyev yeniyetmə və gənclərin texnoloji yeniliklərə marağını yüksək qiymətləndirib, startap layihələrində fəallıq göstərən şagirdlərin gələcəyinə böyük inamı olduğunu vurğulayıb. Ali məktəbin rəhbəri müasir dövrün ixtisasları, bu ixtisaslara artan tələbatdan danışaraq, BMU-da “İnformasiya texnologiyaları”, “Kompüter mühəndisliyi” ixtisaslarının mükəmməl tədrisi üçün yaradılan şəraitdən, müasir laboratoriyalardan bəhs edib. Rektor texnoloji ideyalara həvəs göstərən şagirdlərə gələcək layihələrində uğurlar arzulayıb.
BMU Texnoparkının direktoru İsa Qasımov “My Technology” haqqında məlumat verərək bildirib ki, layihə Abşeron-Xızı, Naxçıvan Muxtar Respublikası, Gəncə-Daşkəsən, Dağlıq Şirvan və Quba-Xaçmaz regionlarını əhatə edib. 10-11-ci sinif şagirdlərinin qatıldığı müsabiqə innovasiya ekosisteminin formalaşmasına, eləcə də inkişafına töhfə vermək, bilik iqtisadiyyatının tələb və gözləntilərinə uyğun olaraq sahibkar düşüncəyə malik insan kapitalının inkişafını təşviq etmək, həmçinin dəstəkləmək məqsədi daşıyır. Layihənin növbəti illərdə ölkə miqyasında keçirilməsinin nəzərdə tutulduğu da diqqətə çatdırılıb.
“Kapital Bank”ın İstedadlarin idarə edilməsi departamentinin direktoru Aygün Musayeva layihə barədə müsbət fikirlərini dilə gətirib. BMU məzunu kimi universitetin üstün cəhətlərinə toxunan bank rəsmisi “Kapital Bank”la universitet arasında əməkdaşlıq əlaqələrindən, tədris prosesinə verilən dəstəkdən bəhs edib.

The first "My Technology" competition, organized by Baku Engineering University (BEU), State Agency for Preschool and General Education, "STEAM Azerbaijan", as well as partnership of "Yeni Fikir" LLC, sponsored by "Kapital Bank", has ended.
In order to organize the final stage of the competition, an exhibition of applicants' startup projects and an award ceremony were held at BEU. 30 projects displayed at the exhibition were selected from among 140 projects submitted to the competition. During the exhibition, the teams presented their startup ideas to the jury and guests. Yagub Piriyev, rector of BEU, got acquainted with the projects, was interested in the future plans of young startups and gave them his recommendations.
Later, the evaluation of school students' startup projects by the jury began. "The Right Way" (Guba-Khachmaz region) won the 1st place, "CO2toD project" (Absheron-Khizi region) the 2nd place, "SpecDeaf" (Absheron-Khizi region) the 3rd place, "Trinity" Panel" (Guba-Khachmaz) the 4th place and "GreenExchange" (Nakhchivan MR) the 5th place.
Speaking at the awarding part of the event, Rector Yagub Piriyev highly appreciated the interest of teenagers and young people in technological innovations, emphasizing that he has great confidence in the future of students who are active in startup projects. Talking about the specialties of the modern era and the growing demand for these specialties, he noted the conditions created for excellent teaching of "Information technologies" and "Computer engineering" specialties at BEU, as well as modern laboratories. The Rector wished the students who are interested in technological ideas success in their future projects.
The director of BEU Technopark Isa Gasimov gave information about "My Technology", mentioning that the project covered Absheron-Khizi, Nakhchivan Autonomous Republic, Ganja-Dashkasan, Nagorno-Shirvan and Guba-Khachmaz regions. The competition, attended by 10-11th grade students, aims to contribute to the formation and development of the innovation ecosystem, promote and support the development of entrepreneurial-minded human capital in accordance with the requirements and expectations of the knowledge economy. It was also pointed out that the project is planned to be held nationwide in the coming years.
Aygun Musayeva, Director of the Talent Management Department of Kapital Bank, expressed her positive opinion about the project. Touching on the advantages of the university as a BEU graduate, the bank official spoke about the cooperation between "Kapital Bank" and the university, and the support given to the educational process.
At the end, certificates and valuable gifts from "Kapital Bank" were presented to the winning teams.