BMU tələbəsi “Azərbaycan Respublikasının İdman Ustası” dərəcəsinə layiq görülüb
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) IV kurs tələbəsi, Azərbaycan milli yığma komandasının üzvü Şahin Əsədov “Azərbaycan Respublikasının İdman Ustası” dərəcəsinə layiq görülüb.
Gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov “İdman həftəsi” çərçivəsində qitə və dünya çempionatlarında, nüfuzlu beynəlxalq yarışlarda ölkəmizi uğurla təmsil etmiş Azərbaycan idmançıları, həmçinin onların məşqçiləri ilə keçirilən görüşdə müvafiq vəsiqə və döş nişanını BMU tələbəsinə təqdim edib.
Dərəcəyə layiq görülən Şahin Əsədov 5 yaşından cüdo-sambo idman növü ilə məşğul olur və indiyə qədər bir çox nailiyyətlərə imza atıb. 2018, 2019-cu illərdə cüdo üzrə ölkə birinciliyində iki dəfə bürünc medal, 2022-ci ildə isə respublika üzrə çempionatda gümüş medal əldə edib. 2021 və 2023-cü illərdə respublika çempionu olan Ş.Əsədov 2023-cü ildə Bakıda keçirilən Raquf Orucov adına Beynəlxalq Cüdo Turnirində bürünc medala, habelə Gürcüstanın Tbilisi şəhərində sambo güləşi üzrə kişilər arasında dünya və Avropa çempionu Arçil Çoxeliyə həsr edilmiş beynəlxalq turnirdə erməni rəqibinə tam üstünlüklə (9-0) qalib gələrək, bürünc medala sahib olub. Bakı İdman Sarayında keçirilən qadınlar və kişilər arasında cüdo üzrə ölkə çempionatının fərdi yarışlarında isə  II  yeri tutaraq gümüş medala layiq görülən Ş.Əsədov ötən il Əməkdar məşqçi Əbülfəz Əliyevin xatirəsinə həsr olunmuş sambo güləşi üzrə dünya birinciliyinə lisenziya xarakterli ölkə kubokunu (I yer) qazanıb.

BEU student awarded title of "Master of Sports of the Republic of Azerbaijan"
Shahin Asadov, a fourth-year student of Baku Engineering University (BEU), a member of the Azerbaijani national team, has been awarded the title of “Master of Sports of the Republic of Azerbaijan”.
Minister of Youth and Sports Farid Gayibov presented the relevant certificate and badge to the BEU student at a meeting held within the framework of the “Sports Week” with Azerbaijani athletes who have successfully represented our country at continental and world championships and prestigious international competitions, as well as their coaches.
Shahin Asadov, who was awarded the title, has been engaged in judo-sambo since the age of 5 and has achieved many achievements so far. In 2018 and 2019, he won two bronze medals at the national judo championship, and in 2022, he won a silver medal at the republican championship. Sh. Asadov, who was the republican champion in 2021 and 2023, won a bronze medal at the Raguf Orujov International Judo Tournament held in Baku in 2023, as well as a bronze medal at the international tournament dedicated to Archil Chocheli, the world and European champion in sambo wrestling among men, in Tbilisi, Georgia, defeating his Armenian opponent with complete superiority (9-0). Sh. Asadov, who took second place and was awarded a silver medal in the individual competitions of the national judo championship among women and men held at the Baku Sports Palace, won the country's cup (1st place) as a license for the world championship in sambo wrestling dedicated to the memory of Honored Coach Abulfaz Aliyev last year.