Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) III kurs tələbəsi, Sambo üzrə Azərbaycan milli yığma komandasının üzvü Şahin Əsədov (məşqçi Vahid Tarıverdiyev) 10-11 may tarixlərində Serbiya Respublikasında keçiriləcək sambo idman növü üzrə gənclər arasında Avropa çempionatında iştirak edəcək.
Bundan öncə Gürcüstanın Tbilisi şəhərində sambo güləşi üzrə kişilər arasında dünya və Avropa çempionu Arçil Çoxeliyə həsr olunmuş beynəlxalq turnirdə milli yığma komandanın tərkibində iştirak edən BMU tələbəsi erməni rəqibinə tam üstünlüklə (9-0) qalib gələrək, bürünc medal qazanıb.
5 yaşından cüdo-sambo idman növü ilə məşğul olan Şahin Əsədov indiyə qədər bir çox nailiyyətlərə imza atıb. 2018, 2019-cu illərdə cüdo üzrə ölkə birinciliyində iki dəfə bürünc medal, 2022-ci ildə isə respublika üzrə çempionatda gümüş medal qazanıb. Bundan əlavə, 2021 və 2023-cü illərdə respublika çempionu olan tələbəmiz 2023-cü ildə Bakıda keçirilən Raquf Orucov adına Beynəlxalq Cüdo Turnirində bürünc medal qazanıb.
BMU tələbəsinin qatılacağı növbəti yarış - gənclər arasında sambo üzrə dünya birinciliyi cari ilin 16 oktyabr tarixində Cənubi Kipr Respublikasında təşkil olunacaq.

BEU student to participate in European Championship
Shahin Asadov, a third-year student of Baku Engineering University (BEU), a member of the Azerbaijan national sambo team (coach Vahid Tariverdiyev), will participate in the European youth sambo championship to be held in the Republic of Serbia on May 10-11.
Before that, the BEU student who participated in the national team in the international tournament dedicated to the world and European champion in sambo wrestling among men in Tbilisi, Georgia, won the bronze medal with a complete advantage (9-0) over the Armenian opponent.
Shahin Asadov, who has been practicing judo-sambo since he was 5 years old, has achieved many achievements so far. In 2018 and 2019, he won a bronze medal twice in the national championship in judo, and in 2022, he won a silver medal in the national championship. Moreover, BEU student, who was the champion of the republic in 2021 and 2023, won a bronze medal at the Raguf Orujov International Judo Tournament held in Baku in 2023.
The next competition in which the BEU student will participate - the world championship in sambo among youth will be held on October 16 of this year in the Republic of Southern Cyprus.