BMU tələbələrinin startap layihəsi 3-cü yerin qalibi olub
Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) tələbələrinin “The Bioplastic” layihəsi İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) nəzdindəki “Enterprise Azerbaijan” portalı tərəfindən gerçəkləşdirilən proqramın qalibləri sırasında yer alıb.
BMU Texnoparkının startap rezidenti kimi fəaliyyət göstərən Mühəndislik fakültəsinin “Kimya” ixtisası üzrə 2-ci kurs tələbələri Mirsadiq Miriyev, Eltun Ağabalayev, Məhəmməd Quliyev və Orxan Əhmədzadədən ibarət komandanın bioparçalanan və ətraf mühitə dost alternativ materialların hazırlanması layihəsi yaşıl texnologiyalar sahəsində qalib olub.
Qaliblər “Startup School 3” layihəsi çərçivəsində “Yaşıl və Rəqəmsal İpək Yolu” beynəlxalq akselerasiya proqramının final mərhələsini əhatə edən “Demo-Day” tədbiri çərçivəsində təltif olunub. Azərbaycan İnnovasiya Mərkəzində baş tutan tədbirdə 30-dan çox startap komandası yaşıl enerji, rəqəmsal texnologiyalar, tibb, aqrar innovasiyalar, süni intellekt və digər sahələr üzrə hazırladıqları layihələrlə çıxış ediblər. İnnovativlik və tətbiq potensialı baxımından qiymətləndirilərək seçilən ən yaxşı 7 startap arasından 3-ü qalib elan olunub.
Tədbirin rəsmi hissəsində İİTKM-in icraçı direktoru Vüsal Qasımlı, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova, İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Osmanov və Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin direktoru Cavid Abdullayev çıxış edərək innovasiya mühitinin inkişafı və startapların dəstəklənməsi ilə bağlı fikirlərini bölüşüblər.

The project “The Bioplastic” of Baku Engineering University (BEU) students has been among the winners of the program implemented by the “Enterprise Azerbaijan” portal under the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC).
The project of the team consisting of Mirsadiq Miriyev, Eltun Agabalayev, Mahammad Guliyev and Orkhan Ahmadzadeh, 2nd year students of the Chemistry Department of the Faculty of Engineering, acting as a startup resident of the BEU Technopark, on the development of biodegradable and environmentally friendly alternative materials, won in the field of green technologies.
The winners were awarded within the framework of the “Demo-Day” event, which covers the final stage of the “Green and Digital Silk Road” international acceleration program as part of the “Startup School 3” project. At the event, which took place at the Azerbaijan Innovation Center, more than 30 startup teams presented their projects in green energy, digital technologies, medicine, agrarian innovations, artificial intelligence and other fields. Among the 7 best startups selected after evaluating their innovativeness and application potential, 3 were declared winners.
In the official part of the event, Vusal Gasimli, Executive Director of CAERC, Bahar Muradova, Chair of the State Committee for Family, Women and Children's Affairs, Farid Osmanov, Chairman of the Board of the Innovation and Digital Development Agency, and Javid Abdullayev, Director of the Azerbaijan Renewable Energy Agency, spoke and shared their views on the development of the innovation environment and support for startups.