Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) Tələbə Elmi Cəmiyyəti tərəfindən elmi məqalə yazmaq mövzusunda seminar təşkil olunub. Tədbir universitetin tələbə və gənc tədqiqatçılarını elmi fəaliyyətlərə aktiv şəkildə cəlb etmək, onların bu yöndə biliklərini artırmaq məqsədilə keçirilib.
Çıxışlar zamanı bildirilib ki, elmi məqalə yazmaq yalnız nəzəri bilik deyil, eyni zamanda praktiki bacarıq tələb edən bir prosesdir. Belə seminarlar vasitəsilə iştirakçılar elmi işlərin bütün mərhələlərini addım-addım öyrənir və gələcək tədqiqatlarında uğur qazanmaq üçün lazım olan biliklər əldə edirlər.
Seminarda gənc tədqiqatçılara problem seçimi, ədəbiyyat icmalı, tədqiqat sualının formalaşdırılması, məqalənin strukturunun qurulması, həmçinin akademik yazı tərzi və üslubu mövzularında biliklər tədqim olunub. Eyni zamanda əldə olunan bacarıqların gələcək elmi işlərdə tətbiqi ilə bağlı ayrı-ayrı nümunələr nəzərə çatdırılıb.
BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin 4-cü istiqamətinə (keyfiyyətli təhsil) xidmət edən və gənc tədqiqatçıların akademik bacarıqlarının artırılmasına töhfə verən seminarda tələbələrin sualları cavablandırılıb.

A seminar on writing a scientific article has been organized by the Student Scientific Society at Baku Engineering University (BEU). The event was held with the aim of actively involving students and young researchers of the university in scientific activities and increasing their knowledge in this area.
During the speeches, it was stated that writing a scientific article is a process that requires not only theoretical knowledge, but also practical skills. Through such seminars, participants learn all stages of scientific work step by step and acquire the knowledge necessary for success in their future research.
At the seminar, young researchers were provided with knowledge on problem selection, literature review, formulation of a research question, establishment of the structure of the article, as well as academic writing style and style. Moreover, separate examples were brought to mind regarding the application of the acquired skills in future scientific work.
The students' questions were answered at the seminar, which serves the 4th direction of the UN Sustainable Development Goals (quality education) and contributes to increasing the academic skills of young researchers.