BMU tələbələri arasında Azərbaycan tarixi üzrə intellektual yarış
Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) tələbələr arasında Azərbaycan tarixi üzrə “2025-ci il Konstitusiya və Suverenlik İli” nə həsr olunmuş intellektual yarış keçirilib.
Ümumi fənlər kafedrasının müdiri Hümeyrə Mustafayeva tədbirin açılışında çıxış edərək bildirib ki, 2025-ci ilin ölkəmizdə “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan edilməsi ilə əlaqədar universitetdə bir sıra maarifləndirici tədbirlər həyata keçirilib. O, tələbələr arasında intellektual yarışın da həmin silsilə tədbirlərin bir hissəsi olduğunu vurğulayıb. Əlavə edib ki, əsas məqsəd gənclərin Azərbaycanın tarixi ilə bağlı biliklərini möhkəmləndirmək, analitik düşüncə bacarığını inkişaf etdirmək və onları fərqli ixtisaslarda oxuyan həmyaşıdları ilə bilik mübadiləsinə təşviq etməkdir. Yarışı gənclərin ölkəmizin keçmiş və müasir tarixinə dair daha zəngin biliklər  öyrənmək baxımından müsbət platforma kimi qiymətləndirən kafedra müdiri iştirakçılara uğurlar arzulayıb.
Sonra kafedranın baş müəllimi və yarışın təşkilatçılarından biri Elnur Nəciyev viktorinanın qaydalarını tələbələrə izah edib.
İştirakçılar “Mexatronika və robototexnika mühəndisliyi”, “Elekrtrik və elektronika mühəndisliyi“, “Sənaye mühəndisliyi” və “Memarlıq” komandalarına bölünüblər. İki mərhələdən ibarət yarışda iştirakçılara Azərbaycan tarixinə aid suallar təqdim olunub.
Sonda I yeri “Sənaye mühəndisliyi”, II yeri “Elekrtrik və elektronika mühəndisliyi”, III yeri isə “Mexatronika və robototexnika mühəndisliyi” komandaları tutub.

An intellectual competition dedicated to "2025 - Year of Constitution and Sovereignty" on Azerbaijani history was held among students at Baku Engineering University (BEU).
Head of the General Subjects Department Humeyre Mustafayeva, speaking at the opening of the event, stated that a series of educational events have been implemented at the university in connection with the declaration of 2025 as the "Year of Constitution and Sovereignty" in our country. She emphasized that the intellectual competition among students is part of this series of events. She added that the main objective is to strengthen young people's knowledge of Azerbaijan's history, develop analytical thinking skills, and encourage them to exchange knowledge with peers studying in different specializations. The department head, evaluating the competition as a positive platform for young people to learn richer knowledge about our country's past and contemporary history, wished success to the participants.
Subsequently, the department's senior lecturer and one of the organizers of the competition, Elnur Najiyev, explained the rules of the quiz to the students.
Participants were divided into teams: "Mechatronics and Robotics Engineering," "Electrical and Electronics Engineering," "Industrial Engineering," and "Architecture." In the competition consisting of two stages, participants were presented with questions related to Azerbaijani history.
In the end, first place was taken by the "Industrial Engineering" team, second place by the "Electrical and Electronics Engineering" team, and third place by the "Mechatronics and Robotics Engineering" team.