BMU-da tələbələr üçün “RPA texnologiyası” mövzusunda təlim təşkil olunub
Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) Azərbaycan Beynəlxalq Bankının (ABB) “Qoşa saat” layihəsi çərçivəsində tələbələr üçün “RPA texnologiyası” mövzusunda təlim keçirilib.
BMU-nun Müəssisələrlə Əlaqələr və Karyera Mərkəzi ilə birgə təşkil olunan təlimdə ABB-nin Robotlaşdırılmış Proseslərin Avtomatlaşdırılması (RPA) üzrə funksional sahə rəhbəri Fərid Qasımov təqdimatla çıxış edib. O, RPA texnologiyasının mahiyyəti, müasir iş proseslərində yaratdığı yeni standartlar barədə ətraflı məlumat verib. Bildirilib ki, bu texnologiya ilk dəfə bank sektorunda tətbiq olunub, hazırda isə maliyyə, telekommunikasiya, neft və satış kimi müxtəlif sahələrdə də geniş istifadə edilir.
Təqdimatda RPA-nın funksiyaları, icra etdiyi iş növləri, həmçinin müxtəlif tip robot modelləri barədə danışılıb. Eyni zamanda  ABB-də tətbiq olunan RPA həlləri, istifadə edilən avtomatlaşdırma platformalarının imkanları və robotların bankın iş proseslərinə verdiyi töhfələr diqqətə çatdırılıb.
RPA sahəsində karyera qurmaq istəyənlər üçün vacib hesab edilən əsas bacarıq və istiqamətlərin də iştirakçılara təqdim olunduğu təlim çərçivəsində ABB-nin RPA üzrə kiçik mühəndisi Günay Məmmədova tələbələrin biliklərini qiymətləndirmək məqsədilə interaktiv sual-cavab mərhələsi keçirib.

A training session on "RPA Technology" for students was held at Baku Engineering University (BEU) within the framework of the "Double Hour" project of Azerbaijan International Bank (AIB).
At the training organized jointly with BEU's Enterprise Relations and Career Center, Farid Gasimov, functional area manager for Robotic Process Automation (RPA) at AIB, delivered a presentation. He provided detailed information about the essence of RPA technology and the new standards it creates in modern business processes. It was noted that this technology was first implemented in the banking sector and is now widely used in various fields such as finance, telecommunications, oil, and sales.
The presentation covered RPA functions, the types of work it performs, as well as various robot models. Additionally, RPA solutions implemented at AIB, the capabilities of automation platforms used, and the contributions of robots to the bank's business processes were highlighted.
During the training, which also presented essential skills and areas considered important for those wishing to build a career in the RPA field, Gunay Mammadova, junior engineer for RPA at AIB, conducted an interactive question-and-answer session to assess students' knowledge.