BMU-nun əməkdaşları “İTACA” Erasmus+ KA2 layihəsi çərçivəsində keçirilən görüşdə iştirak ediblər
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) əməkdaşları BMU-nun tərəfdaş olduğu “Azərbaycanda Fövqəladə Ekoloji Hallar üzrə diplomdan sonrakı 3-cü tsikl yüksək kurslara dəstək üçün İnnovativ Tədris Mərkəzi (ITACA)” adlı Erasmus+ KA2 layihəsi çərçivəsində təşkil olunan görüşdə iştirak ediblər. Əməkdaşlarımız Pərviz Həsənov, Yusif Abdullayev və Arif Nəcimov aparılan müzakirələrdə öz təkliflərini bildiriblər.
Görüşün təşkil olunmasında məqsəd cari ilin noyabr ayının əvvəlində “İTACA” Erasmus+ KA2 layihəsi çərçivəsində İnnovativ Tədris Mərkəzinin (İTM) açılışı üçün hazırlıq işlərinin müzakirəsi, alınmış avadanlıqların yerləşdirilməsi və istifadəsi ilə əlaqədar texniki-təşkilati məsələlərin müzakirəsi olub.
Üç il davam edəcək layihənin icrası müddətində universitet və sənaye arasındakı əlaqələrin möhkəmlənməsinə töhfə vermək üçün Avropa İttifaqının və yerli qurumların, eləcə də ətraf mühitə təsir edən neft və qaz istehsalı sahəsində fəaliyyət göstərən müəssisələrin iştirak edəcəyi İTM-də müxtəlif ekoloji problemlərin həllinə yönəlmiş tədqiqat işləri və təlimlər təşkil olunacaq. Mərkəzdə, həmçinin Avropa İttifaqının tərəfdaş universitetlərinin təcrübəsinə əsaslanaraq yerli ali təhsil sisteminin modernləşməsinə imkan verən innovativ tədris metodologiyası öyrənildikdən sonra yerli tərəfdaş universitetlərdə tətbiqi nəzərdə tutulub.
Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilən və İtaliyanın Roma Sapienza Universitetinin rəhbərliyi ilə icra olunan layihə haqqında daha ətraflı məlumatı linkdən (www.itacaproject.eu) əldə etmək olar.
Qeyd edək ki, Bakı Ali Neft Məktəbində təşkil olunan tədbirə layihənin digər yerli tərəfdaş universitetlərinin (Bakı Ali Neft Məktəbi, Bakı Dövlət Universiteti və Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti) nümayəndələri də qatılıb.

BEU employees take part in the meeting held within the "ITACA" Erasmus + KA2 project
Employees of Baku Engineering University (BEU) have taken part in a meeting organized by BEU in the framework of the Erasmus + KA2 project entitled “Innovative training center to support a 3rd cycle advanced education course to face environmental emergency in Azerbaijan”. BEU employees Parviz Hasanov, Yusif Abdullayev and Arif Najimov made their proposals during the discussions..
The meeting aimed to discuss the preparations for the opening of the Innovative Training Center in the framework of the project "ITACA" Erasmus + KA2 in early November this year, and the technical and organizational issues related to the placement and use of purchased equipment.
Research and training to address various environmental issues will be organized in the ITC, which will involve the European Union and local authorities, as well as environmental and oil and gas companies, in order to contribute to the strengthening of links between the university and industry during the three-year project. The center also plans to apply innovative teaching methodologies to local partner universities, based on the experience of EU partner universities, which will allow for the modernization of the local higher education system.
More information about the EU-funded project, implemented by the Sapienza University in Rome, Italy, can be found at www.itacaproject.eu.
Representatives of other local partner universities of the project (Baku Higher Oil School, Baku State University and Azerbaijan University of Architecture and Construction) also attended the event organized at the Baku Higher Oil School.