BMU nümayəndələri “CRENG” Erasmus+ KA2 layihəsi çərçivəsində Polşada səfərdə olub
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) tərəfdaş kimi iştirak etdiyi “Nəqliyyat xidmətləri üçün böhran və risklər mühəndisliyi (CRENG)” üzrə Erasmus+ KA2 layihəsi çərçivəsində ali təhsil müəssisəsinin bir qrup əməkdaşı Polşanın Varşava Texnologiya Universitetində (VTU) səfərdə olub. Səfərdə BMU-nun Mühəndislik fakültəsinin dekanı, dosent Hüseyn Mirzəyev, fakültənin Logistika və nəqliyyat texnologiyaları kafedrasının müdiri, dosent Bəxtiyar Namazov, kafedranın dosenti Nicat Kərimov, layihənin BMU üzrə koordinatoru və Texnoparkın baş mütəxəssisi Arif Nəcimov, layihənin maliyyə meneceri, həmçinin BMU-nun baş mühasibi Samir Musayev iştirak edib.
Səfər zamanı Varşava Texnologiya Universitetinin Nəqliyyat fakültəsinin dekanı, müavinləri və əməkdaşları ilə baş tutan ilk görüşdə iki ali təhsil ocağı arasında gələcək əməkdaşlıq istiqamətləri nəzərdən keçirilib.
“CRENG” layihəsinin hibrid formatda təşkil olunan yekun konfransında BMU əməkdaşları əyani, digər tərəfdaş universitetlər isə onlayn formatda iştirak ediblər. Konfransda layihə çərçivəsində BMU-da görülmüş işlər və gələcək əməkdaşlıq imkanları barədə məlumat verilib.
Səfərin son iş günü BMU əməkdaşları VTU-nun İnnovasiya və Texnologiya Transferinin İdarə Edilməsi Mərkəzinin rəhbərliyi, laboratoriyaları, icra etdikləri proqram və layihələr ilə yerində tanış olublar. Gələcək əməkdaşlıq, ortaq proqram və layihələrin hazırlanması imkanlarının nəzərdən keçiirldiyi bu görüşdə BMU, universitetin Texnopark və laboratoriyaları, həmçinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin İnnovasiyalar Mərkəzinin "Gələcək üçün bacarıqlar: Gələcək üçün birgə" adlı layihəsi haqqında zəruri informasiyalar təqdim olunub.
VTU-nun Beynəlxalq Əməkdaşlıq Mərkəzinin rəhbərliyi ilə baş tutan görüşdə isə iki universitet arasında Anlaşma Memorandumu və Erasmus+ KA1 tələbə və müəllim mübadilə razılıq protokolunun imzalanması imkanlarının mövcudluğu, həmçinin ikili magistr proqramının ingilis dilində hazırlanmasında tərəflərin maraqlı olduğu bildirilib. Görüş zamanı BMU və Koreyanın İNHA Universiteti arasında bakalavriat səviyyəsi üzrə “2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı” çərçivəsində həyata keçirilən beynəlxalq ikili diplom proqramı haqqında, eləcə də oxşar proqramın VTU ilə də hazırlanması imkanlarından bəhs edilib.
Məlumat üçün bildirək ki, "CRENG" Erasmus+ KA2 layihəsinin məqsədi “Nəqliyyat xidmətləri üçün böhran və risklər mühəndisliyi” adlı magistr proqramını hazırlamaqdır. BMU layihənin icrası müddətində Avropa İttifaqının tərəfdaş universitetləri (Polşanın Varşava Texnologiya Universiteti, Almaniyanın Berlin Texniki Universiteti və Fransanın "Hauts-de-France" Politexnik Universiteti) və Almaniyanın “ECM səma texnologiyaları” MMC-si ilə birlikdə adıçəkilən magistr proqramının hazırlanmasında iştirak edib. Bundan başqa, Avropa universitetlərinə müxtəlif vaxtlarda edilən səfərlərdə bu ölkələrin ali təhsil sahəsindəki təcrübəsi öyrənilib, magistr proqramı üçün tələb olunan bütün tədris materialları hazırlanıb, müasir avadanlıqlarla təchiz olunmuş laboratoriya qurulub və yeni əməkdaşlıqlar çərçivəsində növbəti proqramların, layihələrin hazırlanmasına start verilib.

BEU representatives visit Poland as part of "CRENG" Erasmus+ KA2 project
Within the framework of the Erasmus+ KA2 project on "Crisis and Risk Engineering for Transport Services (CRENG)", in which Baku Engineering University (BMU) participates as a partner, a group of employees of the higher educational institution has visited Warsaw University of Technology (WUT) in Poland. The dean of the Faculty of Engineering of BEU, associate professor Huseyn Mirzayev, the head of the Department of Logistics and Transport Technology Engineering, associate professor Bakhtiyar Namazov, the associate professor of the department Nijat Karimov, the coordinator of the project at BEU and the chief specialist of Technopark Arif Najimov, the financial manager of the project, as well as the chief accountant of BEU Samir Musayev participated in the visit.
During the visit, the directions of future cooperation between the two higher education institutions were reviewed at the first meeting with the dean, deputies and employees of the Faculty of Transport of the Warsaw University of Technology.
At the final conference of the "CRENG" project, which was organized in a hybrid format, BEU employees participated in an offline format, while other partner universities in an online format. At the conference, information was provided on the work done at BEU within the framework of the project and the possibilities of future cooperation.
On the last working day of the visit, BEU employees got acquainted with the administration, laboratories, programs and projects of the Center for Innovation and Technology Transfer of WUT. In this meeting, where opportunities for future cooperation, joint programs and projects were discussed, necessary information was given about BEU, Technopark and laboratories of the University, as well as the project "Skills for the Future: Together for the Future" of the Innovation Center of State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan.
In the meeting with the administration of Centre for International Cooperation of WUT, it was stated that there were opportunities for signing the Memorandum of Understanding and the Erasmus+ KA1 student and teacher exchange protocol between the two universities, and the parties were interested in preparing a dual master's program in English. During the meeting, the International Dual Degree Program implemented between BEU and Inha University within the framework of the "State Program for Increasing the International Competitiveness of the Higher Education System in the Republic of Azerbaijan for 2019-2023," as well as the possibilities of preparing a similar program with WUT were mentioned.
Of note, the "CRENG" Erasmus+ KA2 project aims to develop a master's program called " Crisis and Risk Engineering for Transport Services.” During the implementation of the project, BEU participated in the development of the abovementioned master's program together with partner universities of the European Union (Warsaw University of Technology, Poland, Technical University of Berlin, Germany, and Polytechnic University of Hauts-de-France, France) and  ECM Sky Technologies" LLC, Germany. Furthermore, the experience of these countries in the field of higher education was studied during visits to European universities, all teaching materials required for the master's program were prepared, a laboratory with modern equipment was built, and the preparation of the next programs and projects was started within the framework of new cooperation.