BMU məzunu ABŞ-ın Luiziyana Dövlət Universitetində
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) Kimya mühəndisliyi ixtisasının 2019/2020-ci tədris ili üzrə bakalavr məzunu Məhərrəm Cəbrayılov təhsilini ABŞ-ın Luiziyana Dövlət Universitetində (Louisiana State University) davam etdirmək qərarı verib.
Məlumat üçün bildirək ki, M.Cəbrayılov adıçəkilən təhsil ocağlı ilə yanaşı, digər nüfuzlu ali təhsil müəssisələrindən də müsbət cavab alıb. Belə ki, ABŞ-ın İllinoys Universitetinin  eyni ixtisas üzrə doktorantura pilləsində tam təqaüdlə təhsil almaq imkanı qazanan BMU tələbəsi, həmçinin İtaliyanın Milan Politexnik Universiteti, Almaniyanın Hamburq Texnologiya Universiteti və Kanadanın Alberta Universitetinin magistr pilləsinə (Kimya mühəndisliyi - təqaüdsüz) qəbul olub.
Təhsil müəssisələrinin imkanlarını dəyərləndirdikdən sonra M.Cəbrayılov Luiziyana Dövlət Universitetinə üstünlük verib. Universitetin təhsil haqqından azad edilən BMU məzununun əlavə olaraq qazandığı illik təqaüdün məbləği 28 min ABŞ dolları təşkil edir. O, hazırda Universitetdə professor James Dormanın rəhbərlik etdiyi nano-materiallar və katalizatorlar laboratoriyasında tədqiqatçı tələbə kimi fəaliyyət göstərir.

Maharram Jabrayilov, a bachelor's graduate of Baku Engineering University (BEU) majoring in Chemical Engineering for the 2019/2020 academic year, will continue his studies at Louisiana State University.
Of note, M. Jabrayilov received a positive response from the mentioned educational center as well as from other prestigious higher education institutions. Thus, the BEU student who got the opportunity to study at the doctorate level in the same specialty at the University of Illinois, USA with a full scholarship, was also admitted to the master's degree (Chemical Engineering - without scholarship) at the Polytechnic University of Milan, Italy, Hamburg University of Technology, Germany and the University of Alberta, Canada.
After evaluating the possibilities of educational institutions, M. Jabrayilov preferred Louisiana State University. The amount of the annual scholarship of BEU graduate, exempted from the university tuition fee, is 28 thousand US dollars. He is currently working as a research student at the University's nano-materials and catalysts laboratory led by Professor James Dorman