BMU ilə RİNN-in Elektron Təhlükəsizlik Xidməti arasında əməkdaşlıq istiqamətləri nəzərdən keçirilib
Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi (RİNN) yanında Elektron Təhlükəsizlik Xidmətinin (ETX) rəhbər şəxsləri ilə görüş keçirilib.
Tədbir universitetin sonuncu kurs tələbələrinin təcrübə proqramlarına seçilməsi, məzunların işə cəlb edilməsi, qarşılıqlı əməkdaşlıq müqaviləsi haqqında müzakirələrin aparılması məqsədilə təşkil olunub.
Görüşdə BMU-nun Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru, Kompüter və informasiya texnologiyaları kafedrasının müdiri Manafəddin Namazov, Mühəndislik fakültəsinin dekanı Hüseyn Mirzəyev, Təcrübə şöbəsinin müdiri Həzi Qasımov, Kompüter və informasiya texnologiyaları kafedrasının baş müəllimi Amil Babayev, Müəssisələrlə əlaqələr və karyera departamentinin direktoru Gülçöhrə İbrahimova çıxış edərək fikir və təkliflərini bildiirblər. Qeyd edilib ki, xarici ölkələrin təhsil müəssisələri ilə yaxından əlaqə quran BMU beynəlxalq proqram və layihələrdə rəhbər, eyni zamanda tərəfdaş qismində iştirak edir. Bu münasibətlər fonunda prioritet istiqamət kimi informasiya texnologiyaları (İT) sahəsində sıx əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da gücləndirilməsinə səy göstərən BMU-da informasiya təhlükəsizliyi üzrə bir sıra yeni laboratoriyanın fəaliyyətə başlaması nəzərdə tutulur. Bildirilib ki, ali təhsil müəssisələrinin məzunlarının əmək bazarının tələbatına uyğun peşəkar kadr kimi yetişdirilməsi üçün istehsalat və təhsil sahəsinin birgə əməkdaşlığı aktuallığını saxlayır. Bu baxımdan, BMU-da tədris olunan İT ixtisasları üzrə ETX mütəxəssisləri tərəfindən mentorluq dəstəyi, seçmə fənlərin tədrisi, tələbələr üçün təlim və görüşlərin təşkili, tələbələrin RİNN-in müvafiq müəssisələrində istehsalat təcrübəsinə cəlb olunması, həmçinin həmin müəssisələrə turların təşkili və s. əməkdaşlığın əsas istiqamətləri kimi qarşılıqlı fayda verə bilər.
BMU-nun ən yaxşı kadr yetişdirən ali təhsil müəssisələrindən biri olduğunu qeyd edən RİNN-in Elektron Təhlükəsizlik Xidmətinin rəisi Şahin Əliyev hazırda İsrailin Texnion Universitetinin birgə reallaşdırdıqları proqram haqda ətraflı məlumat verib. O, qeyd edib ki, proqrama qəbul olunan şəxslər 6 ay müddətində Texnion Universitetinin professor-müəllim heyətinin keçəcəyi təlimlərdə iştirak edəcəklər. İştirakçılar şəbəkə, proqramlaşdırma, əməliyyat sistemləri ilə bağlı biliklər əldə etməklə yanaşı, kibertəhlükəsizlik sahəsində müxtəlif istiqamətlər üzrə ixtisaslaşacaqlar. BMU ilə əməkdaşlığın gücləndirilməsi təklifini də dəstəklədiklərini vurğulayan Ş.Əliyev növbəti illərdə universitet tələbələrinin bu proqramda iştirakının mümkün olduğunu bildiirb.
Görüşün sonunda tərəflər arasında qarşılıqlı maraq və tələbata əsaslanan istiqamətər üzrə əməkdaşlıq müqaviləsinin hazırlanması təklifinə baxılması və gələcək fəaliyyətin bu sənədə əsasən davam etdirilməsi vurğulanıb.

Baku Engineering University (BEU) has hosted a meeting with officials of the Electronic Security Service (ESS) under the Ministry of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan.
The event was organized in order to discuss the selection of final year students of the university for internship programs, employment of graduates, mutual cooperation agreement.
Speaking at the event, Manafaddin Namazov, Vice-Rector for international relations of BEU, head of the Department of Computer and Information Technologies, Huseyn Mirzayev, dean of the Faculty of Engineering, Hazi Gasimov, head of the Internship Department, Amil Babayev, senior lecturer of the Department of Computer and Information Technologies, Gulchohra Ibrahimova, director of the Department on work with enterprises and career, expressed their ideas and suggestions. It was noted that BEU, which was in close contact with educational institutions of foreign countries, participated in international programs and projects as a leader and at the same time as a partner. Against the background of these relations, a number of new information security laboratories are planned to be launched at BEU, which strives to further strengthen close cooperation relations in the field of information technologies (IT) as a priority direction. It was stated that the joint cooperation of the production and educational spheres remains relevant for the training of graduates of higher educational institutions as professional personnel in accordance with the demands of the labor market. In this regard, mentoring support by ETC specialists in IT majors taught at BEU, teaching of elective subjects, organization of training and meetings for students, involvement of students in production internship in relevant institutions of MDDT, as well as organization of tours to those institutions can be mutually beneficial as the main directions of cooperation.
Emphasizing that BEU was one of the best higher education institutions that train specialists, Shahin Aliyev, the director of the Electronic Security Service of MDDT, gave detailed information about the program currently implemented jointly by Technion - Israel Institute of Technology. He added that the persons admitted to the program would participate in the trainings of academic staff of Technion - Israel Institute of Technology for 6 months. Moreover, participants will gain knowledge about networks, programming, operating systems, and specialize in various directions in the field of cyber security. Pointing out that they supported the proposal to strengthen cooperation with BEU, Sh. Aliyev said that it is possible for university students to participate in this program in the coming years.
At the end of the meeting, consideration of the proposal for the preparation of a cooperation agreement based on mutual interest and demand between the parties and the continuation of future activities based on this document were emphasized.