BMU ilə Pakistan universiteti arasında əməkdaşlıq müzakirə edilib
Pakistan İslam Respublikasının NED Mühəndislik və Texnologiya Universitetinin rəhbər heyəti Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) olub.
Qonaqlarla görüşdə rektor Yaqub Piriyev əsasən mühəndislik ixtisasları üzrə kadrlar hazırlayan BMU-nun maddi-texniki bazası, o cümlədən tədqiqat potensialını diqqətə çatdırıb. Azərbaycan ilə Pakistanın dostluq, qardaşlıq münasibətləri, eləcə də müxtəlif sahələr üzrə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıqlarını vurğulayan rektor iki ölkənin ali məktəbləri arasında əlaqələrin daha da genişləndirilməsi üçün mövcud imkanlara toxunub. BMU-da 31 nəfər Pakistan vətəndaşının təhsil aldığını bildirən Yaqub Piriyev, eyni zamanda universitetin beynəlxalq əlaqələri, xüsusən Pakistan universitetləri ilə həyata keçirilən əməkdaşlıq, gerçəkləşdirilən qarşılıqlı səfərlər, təcrübə mübadiləsi və s. məsələlərdən geniş bəhs edib.
Sonra NED Mühəndislik və Texnologiya Universitetinin prorektoru Prof. Dr. Muhammad Tufail təmsil etdiyi universitet haqqında məlumat verib. Bildirib ki, bir əsrdən artıq yaşı olan universitet mühəndisliklə yanaşı, tətbiqi sahələr, ümumilikdə 100-dən artıq ixtisas üzrə kadr hazırlığını həyata keçirir. Universitetdə 37 bakalavr və magistratura proqramlarının icra olunduğunu, 30 laboratoriyanın fəaliyyət göstərdiyini söyləyən rektor tədqiqat sahəsində qazanılan bir sıra nailiyyətləri önə çəkib. Habelə Avropa ali məktəbləri ilə əlaqələr qurmuş qocaman təhsil ocağının BMU ilə də əməkdaşlığa maraqlı olduğunu deyib, o cümlədən konkret sahələr üzrə birgə tədqiqatlar aparmaq təklifini irəli sürüb.
Universitetin Kompüter və informasiya sistemləri mühəndisliyi kafedrasının müdiri, Böyük Məlumatlar və Bulud Hesablama üzrə Milli  Mərkəzin direktoru, Prof. Dr. Məhəmməd Əli İsmayıl da çıxışında ali təhsil ocaqları arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsini bilik və təcrübə mübadiləsi baxımından əhəmiyyətli adlandırıb.
İki universitet arasında əməkdaşlığın mümkün istiqamətlərinə dair səmərəli müzakirələrlə davam edən görüşün sonunda qonaqlar BMU-nun laboratoriyaları ilə tanış olublar.

BEU and Pakistani university discuss cooperation
The management team of the NED University of Engineering and Technology of the Islamic Republic of Pakistan has visited Baku Engineering University (BEU).
During the meeting with the guests, Rector Yagub Piriyev highlighted the material and technical base of BEU, which mainly trains personnel in engineering specialties, as well as its research potential. Emphasizing the friendly and brotherly relations between Azerbaijan and Pakistan, as well as mutually beneficial cooperation in various fields, the Rector touched upon the existing opportunities for further expansion of relations between the higher education institutions of the two countries. Stating that 31 Pakistani citizens are studying at BEU, Yagub Piriyev also spoke extensively about the BEU international relations, especially the cooperation with Pakistani universities, mutual visits, exchange of experience, etc.
Later, the Vice-Rector of NED University of Engineering and Technology, Prof. Dr. Muhammad Tufail provided information about the university he represented. He stated that the university, which is more than a century old, carries out training in more than 100 specialties in addition to engineering, as well as applied fields. Mentioning that 37 bachelor's and master's programs are implemented at the university, and 30 laboratories are operating, the rector highlighted a number of achievements in the field of research. He also added that the old educational institution, which established relations with European universities, was interested in cooperation with BEU, including a proposal to conduct joint research in specific areas.
In his speech, the Head of the Department of Computer and Information Systems Engineering of the university, Director of the National Center in Big Data and Cloud Computing, Prof. Dr. Muhammad Ali Ismayil also called the expansion of cooperation between higher education institutions important in terms of knowledge and experience exchange.
At the end of the meeting, which continued with fruitful discussions on possible directions of cooperation between the two universities, the guests got acquainted with the laboratories of BEU.