Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) ilə Özbəkistan Respublikasının Daşkənd Beynəlxalq Maliyyə İdarəetməsi və Texnologiyalar Universiteti (TİFT) arasında əlaqələrin daha da gücləndirilməsi məqsədilə görüş keçirilib.
Görüşdə iki universitet arasında bu ilin əvvəlində imzalanan anlaşma memorandumundan irəli gələn məsələlər, o cümlədən müəllim və tələbə mübadiləsi, ikili diplom proqramlarının icrası, ortaq elmi-tədqiqat layihələrinin həyata keçirilməsi məsələləri müzakirə olunub.
BMU-nun beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Ətrabə Gül universitet haqqında ətraflı məlumat verib. TİFT ilə qurulan tərəfdaşlığın həm təhsil, həm də elmi istiqamətlərdə yeni imkanlar açacağına inamını ifadə edən prorektor bu əməkdaşlıq çərçivəsində gənc mütəxəssislərin hazırlanması, akademik mühitin inkişafı və beynəlxalq elmi konfransların təşkilində birgə iştirak kimi istiqamətləri vurğulayıb.
Görüşdə TİFT-in Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin mütəxəssisi Asilakhon İbodullaeva təmsil etdiyi ali təhsil müəssisəsinin fəaliyyəti və əməkdaşlıq imkanları barədə təqdimatla çıxış edib.
Müzakirələr zamanı TİFT-in bir tələbəsinin hazırda mübadilə proqramı çərçivəsində BMU-da təhsil aldığı bildirilib və bu istiqamətdə işlərin gücləndirilməsi qeyd olunub.
Görüş qarşılıqlı əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi baxımından faydalı olub və gələcək birgə layihələrin icrası üçün yeni imkanlar açıb.

A meeting has been held to further strengthen relations between Baku Engineering University (BEU) and Tashkent International University of Financial Management and Technologies (TIFT) of the Republic of Uzbekistan.
The meeting discussed issues arising from the memorandum of understanding signed between the two universities earlier this year, including teacher and student exchange, implementation of dual degree programs, and implementation of joint scientific and research projects.
BEU Vice-Rector for International Relations Atraba Gul provided detailed information about the university. Expressing her belief that the partnership established with TIFT would open up new opportunities in both educational and scientific areas, the Vice-Rector emphasized areas such as training young specialists, development of the academic environment, and joint participation in organizing international scientific conferences within the framework of this cooperation.
At the meeting, TIFT International Relations Department Specialist Asilakhon Ibodullaeva made a presentation on the activities of the higher education institution she represents and cooperation opportunities.
During the discussions, it was reported that one TIFT student is currently studying at BEU as part of an exchange program, and the strengthening of work in this direction was noted.
The meeting was useful in terms of developing mutual cooperation and opened up new opportunities for the implementation of future joint projects.