BMU-da “Yaşıl tədarük zənciri menecmenti” mövzusunda seminar
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) İqtisadiyat və idarəetmə fakültəsində “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində “Yaşıl tədarük zənciri menecmenti” mövzusunda elmi-metodiki seminar keçirilib.
Seminarı giriş sözü ilə açan fakültənin dekanı Nəsimi Kamalov Azərbaycanda keçiriləcək COP29 beynəlxalq konfransının əhəmiyyəti, həmçinin ölkəmizdə 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan olunması barədə danışıb.
“Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində BMU-da təşkil olunan tədbirlərə diqqət çəkən dekan bu tədbirlərin bir hissəsi kimi keçirilən seminarların önəmini bildirib.
Sonra fakültənin elmi işlər üzrə dekan müavini İntiqam Bəşirov “Yaşıl tədarük zənciri menecmenti” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Məruzədə tədarük zənciri, yaşıl tədarük zəncirinin idarəolunması, yaşıl satınalma, yenidən istifadə və s. kimi mövzulara toxunulub,  ətraf mühitə zərərin qarşısını alacaq istehsal fəaliyyətinin inkişaf etdirilməsinin vacibliyi qeyd olunub. Bununla yanaşı, yaşıl tədarük zənciri menecmenti tətbiqinin inkişaf etdirilməsi üçün bilik və təcrübənin artırılması, texnoloji infrastrukturun təkmilləşdirilməsi, istehlakçıların məlumatlandırılması kimi vacib məqamlar vurğulanıb.

A scientific-methodical seminar on "Green Supply Chain Management" has been held in the Faculty of Economics and Administrative of Baku Engineering University (BEU) within the framework of "Green World Solidarity Year".
Opening, the seminar with an introductory speechNasimi Kamalov, the dean of the faculty, spoke about the importance of the COP29 international conference to be held in Azerbaijan, as well as the declaration of 2024 as the "Year of Solidarity for the Green World" in our country.
The dean drew attention to the events organized at BEU within the framework of the "Green World Solidarity Year" and emphasized the importance of the seminars organized as part of these events.
Later, Intigam Bashirov, deputy dean for scientific affairs of the faculty, delivered a report on "Green supply chain management". The report covers supply chain, green supply chain management, green procurement, reuse and the importance of developing production activities that would prevent damage to the environment was noted. Moroever, important points such as increasing knowledge and experience, improving technological infrastructure, and informing consumers were emphasized for the development of green supply chain management application.