Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) Xocalı soyqırımının 30-cu ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib.
Öncə Azərbaycanın azadlığı, müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda döyüşlərdə şəhid olan Vətən övladlarının və Xocalı soyqırımının günahsız qurbanlarının əziz xatirəsi 1 dəqiqəlik sükutla yad edilib, ardınca Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib.
Xocalı soyqırımının tarixi xronikasını əks etdirən videoçarx nümayiş olunduqdan sonra tədbirdə çıxış edən BMU-nun rektoru, professor Havar Məmmədov Xocalı qətliamının Ermənistanın Azərbaycana qarşı işğalçılıq müharibəsinin gedişində dinc azərbaycanlı əhaliyə qarşı törədilmiş soyqırımı cinayətlərinin ən dəhşətlisi olduğunu bildirib. 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Ermənistan silahlı qüvvələrinin keçmiş sovet ordusunun Xankəndidə yerləşən 366-cı alayının iştirakı ilə bütün beynəlxalq hüquq normalarını pozaraq mühasirədəki Xocalı şəhərinin dinc əhalisinin üzərinə ağır hərbi texnika yeritdiyini söyləyən rektor əliyalın insanlara qarşı misli görünməmiş qəddarlıq nümayiş olunmasından, şəhərin barbarcasına yerlə-yeksan edilməsindən ətraflı danışıb.
Havar Məmmədov Xocalı soyqırımı haqqında həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması, bu faciənin xalqımıza qarşı soyqırımı aktı kimi tanınması istiqamətində ilk məqsədyönlü fəaliyyətin ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycanda siyasi hakimiyyətə qayıdışından sonra başlandığını diqqətə çatdırıb.
Ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması yönündə səfirliklər və diaspor təşkilatlarının həyata keçirdiyi işləri vurğulayan ali təhsil ocağının rəhbəri Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı ilə “Xocalıya ədalət!” kampaniyası çərçivəsində görülən işlərin ildən-ilə daha da genişləndiyini söyləyib.
Rektor çıxışında 44 gün sürən döyüşlər nəticəsində Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Azərbaycan Ordusunun parlaq qələbə qazanaraq doğma torpaqlarımızı işğaldan azad etdiyini, şəhidlərimizin, Xocalının günahsız qurbanlarının qisasının alındığını bildirib.
Abşeron Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Abdin Fərzəliyev Azərbaycan tarixində ən qanlı hadisələrdən biri olan bəşəri cinayətin – Xocalı soyqırımının ağır nəticələrindən bəhs edib.
Ulu öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Xocalı soyqırımına siyasi-hüquqi qiymət verildiyini, 1994-cü il fevralın 24-də Milli Məclisin “Xocalı Soyqırımı Günü haqqında” qərar qəbul etdiyini xatırladan icra başçısı Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həm hüquqi müstəvidə, həm də Xocalı soyqırımı haqqında həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində davam etdirilən işləri vurğulayıb. Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın gərgin fəaliyyəti, zəhməti nəticəsində haqq səsimizin dünyaya çatdırılması və Xocalı soyqırımının beynəlxalq aləmdə tanıdılması üçün ötən illər ərzində məqsədyönlü fəaliyyət göstərildiyini deyən Abdin Fərzəliyev hazırda Xocalı soyqırımının bir sıra ölkələr tərəfindən tanındığını və faciəyə beynəlxalq siyasi qiymət verildiyini fikirlərinə əlavə edib.
44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycan xalqının Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin ətrafında dəmir yumruq kimi birləşdiyini vurğulayan Abdin Fərzəliyev ordumuzun düşmənə sarsıdıcı zərbələr endirərək tarixi Qələbə qazandığını və şəhidlərimizin qisasının alındığını deyib. İcra başçısı Vətən müharibəsində misilsiz igidliklər göstərən qəhrəmanlarımızın böyük əksəriyyətinin gənc nəslin nümayəndələri olmasından, həmçinin onların haqq savaşımıza könüllü qoşulmasından da danışıb.
Daha sonra tədbirdə YAP Abşeron rayon təşkilatının sədri Abbas Əliyev, BMU-nun Tələbə Gənclər Təşkilatının (TGT) sədri Ləman Şərifova çıxış ediblər. Çıxışlarda Xocalı soyqırımının təkcə xalqımıza qarşı deyil, eyni zamanda bütün bəşəriyyətə qarşı törədilmiş cinayət olduğu bildirilib, Xocalı ilə bağlı həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırmaq istiqamətində gənclərin üzərinə düşən əsas vəzifələr qeyd edilib.
Tədbirin sonunda BMU-nun bədii özfəaliyyət kollektivinin hazırladığı “Ana fəryadı” adlı ədəbi-bədii kompozisiya nümayiş olunub.

A commemorative event dedicated to the 30th anniversary of the Khojaly genocide has been held at Baku Engineering University (BEU).
First, the memory of the heroes and the innocent victims of the Khojaly genocide, who died in the battles for freedom, independence and territorial integrity of Azerbaijan, was commemorated with a minute of silence, and then the National Anthem of the Republic of Azerbaijan was played.
After demonstration of the video about the chronicle of the Khojaly genocide, Rector of BEU, Professor Havar Mammadov stated that the Khojaly massacre was the worst genocide committed against Azerbaijani civilian population during the Armenian war of aggression against Azerbaijan. Noting that on the night of 25-26 February 1992, with the participation of the 366th Regiment of the former Soviet Army in Khankendi, Armenian armed forces violating all international legal norms attacked the civilian population of the sieged town of Khojaly with heavy military equipment, the Rector set forth in detail the unprecedented atrocities committed against the civilians and gave clear description how the town was razed to the ground.
Havar Mammadov noted that the first purposeful activity to convey the realities of the Khojaly genocide to the world community and recognize this tragedy as an act of genocide against Azerbaijanian people was initiated after the return of National Leader Heydar Aliyev to political power in Azerbaijan.
Emphasizing that the consistent work carried out by embassies and diaspora organizations to convey the truth of Azerbaijan to the world community under the leadership of President Ilham Aliyev, the head of the University also said that the scope of work done within the international campaign "Justice for Khojaly!" supported by Heydar Aliyev Foundation broadens year by year.
In his speech, the rector said that as a result of 44-Day Patriotic War, the glorious Azerbaijani Army under the leadership of Victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev winning a victory liberated our native lands and avenged our martyrs and innocent victims of Khojaly.
Abdin Farzaliyev, the head of the Absheron District Executive Power, spoke about the grave consequences of the Khojaly genocide, one of the bloodiest events in the history of Azerbaijan. Mr. Farzaliyev recalled that the first political and legal assessment to Khojaly genocide was given by the initiative of National Leader Heydar Aliyev and a resolution was adopted on February 24, 1994 by Milli Majlis on the Day of the Khojaly Genocide. He also mentioned about the ongoing work proceeding both on a legal level and in the direction of conveying the truth of Khojali Genocide to the world community. As a result of the hard work done by the First Vice-President Mrs. Mehriban Aliyeva and the Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva, considerable steps have been taken over the past years to convey our voice to the world and promote the Khojaly genocide in the international arena. Abdin Farzaliyev also added that the Khojaly genocide was recognized by a number of countries and the tragedy was given an international political assessment.
Emphasizing that the Azerbaijani people united like an iron fist around the Victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev in the 44-Day Patriotic War, Abdin Farzaliyev said that our army won a historic victory and avenged our martyrs by inflicting crushing blows on the enemy. The chief executive talked about the fact that the majority of our heroes demonstrating unparalleled courage in the Great Patriotic War were members of the younger generation and they participated voluntarily in the war.
Then, the chairperson of the NAP Absheron regional organization Abbas Aliyev and the chairperson of the BEU Student Youth Organization (SYO) Laman Sharifova took the floor at the event. It was stated that the Khojaly genocide was a crime committed not only against the people of Azerbaijan, but humanity as a whole. Furthermore, the main responsibilites of the young people in conveying the truth of Khojali Genocide to the world community were also noted.
At the end of the event, a literary-artistic composition entitled "Mother's Cry" prepared by the amateur team of BEU was demonstrated.