BMU-da Xocalı soyqırımına həsr olunan xüsusi dərslər keçirilib
Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) Xocalı soyqırımının 30-cu ildönümünə həsr olunan xüsusi dərslər təşkil olunub.
Dərslərdə Xocalı qətliamının günahsız qurbanlarının, Azərbaycanın azadlığı, müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda döyüşlərdə şəhid olan Vətən övladlarının xatirəsi 1 dəqiqəlik sükutla yad olunduqdan sonra soyqırımla bağlı məruzələr edilib.
Universitetin Ümumi fənnlər kafedrasının əməkdaşları tərəfindən gerçəkləşdirilən məruzələrdə Xocalı soyqırımının XX əsrdə xalqımıza qarşı törədilmiş ən qanlı cinayətlərdən biri olduğu, 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Ermənistan silahlı qüvvələrinin bütün beynəlxalq hüquq normalarını pozaraq, mühasirədəki Xocalı şəhərinin dinc əhalisinin üzərinə ağır hərbi texnika yeritdiyi, onlara misli görünməmiş qəddarlıqla divan tutduğu, şəhərin barbarcasına yerlə-yeksan edildiyi bildirilib. Qeyd edilib ki, bu dəhşətli cinayət əməli nəticəsində 613 nəfər dinc azərbaycanlı milli mənsubiyyətinə görə vəhşicəsinə qətlə yetirilib, onlardan 63-ü uşaq, 106-sı qadın, 70-i qoca olub. Nəticədə 8 ailə tamamilə məhv edilib, 25 uşaq hər iki valideynini, 130 uşaq valideynlərindən birini itirib. Bundan başqa, 487 dinc sakin ağır yaralanıb, 1275 nəfər girov götürülüb. Girov götürülənlərdən 150 nəfərin, o cümlədən 68 qadının və 26 uşağın taleyi naməlumdur.
Xocalı soyqırımına siyasi-hüquqi qiymət verilməsi istiqamətində ümummilli lider Heydər Əliyevin tarixi missiyasının vurğulandığı məruzələrdə Ulu Öndərin təşəbbüsü ilə bu yöndə qəbul olunan mühüm qərarlar sadalanıb. Prezident İlham Əliyevin göstərişi ilə hər il Xocalı soyqırımının genişmiqyaslı tədbirlərlə qeyd edildiyi, Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı ilə “Xocalıya ədalət!” kampaniyası çərçivəsində məqsədyönlü işlərin görüldüyü, nəticədə bu qətliama beynəlxalq siyasi qiymət verildiyi və soyqırımın bir sıra ölkələr tərəfindən tanındığı diqqətə çatdırılıb.
Məruzələrdə bildirilib ki, 44 günlük Vətən müharibəsində Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Azərbaycan Ordusu tarixi ədaləti, beynəlxalq hüququ bərpa edib, şəhidlərimizin, Xocalı qurbanlarının qisası alınıb.
Xüsusi dərslərdə Xocalıya hücumu zamanı xüsusi şücaət göstərmiş Azərbaycanın Milli Qəhrəmanlarından bəhs olunub, tələbələrin məruzələr ətrafında sualları cavablandırılıb.

Special classes dedicated to Khojaly genocide held at BEU
Baku Engineering University (BEU) has organized special classes dedicated to the 30th anniversary of the Khojaly genocide.
After a minute of silence in memory of the heroes and innocent victims of the Khojaly massacre, who died in the battles for freedom, independence and territorial integrity of Azerbaijan, lectures on the genocide were given in classes.
The lectures given by the employees of the Department of Social Sciences of the University emphasized that the Khojaly genocide was one of the bloodiest crimes committed against Azerbaijani people in the 20th century.  It was also stated that on the night of 25-26 February 1992, Armenian armed forces violating  all international legal norms  attacked the civilian population of the sieged town of Khojaly with heavy military equipment, perpetrated torture with unprecedented brutality and razed the town to the ground.  It was noted that as a result of this horrible crime, 613 peaceful Azerbaijanis including 63 children, 106 women and 70 elderly people were brutally killed because of their ethnicity. In consequence 8 families were totally exterminated, 130 children lost one and other 25 children lost both parents. In addition, 487 civilians were seriously injured and 1,275 people were taken hostage. The fate of 150 hostages, including 68 women and 26 children, still remains unknown.
The lectures emphasizing the historical mission of National Leader Heydar Aliyev on giving a political and legal assessment to the Khojaly genocide enumerated significant decisions taken in this direction at the initiative of the Great Leader. Every year under President Ilham Aliyev’s instructions the Khojaly genocide is commemorated with large-scale events and purposeful work is done within the international campaign "Justice for Khojaly!" organized by the Heydar Aliyev Foundation. Eventually,  the massacre was given an international political assessment and the genocide was recognized by a number of countries.
As a result of 44-Day Patriotic War, the glorious Azerbaijani Army under the leadership of Victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev restored peace and international law and avenged the martyrs and innocent victims of Khojaly.
In special classes, names of the National Heroes of Azerbaijan, who demonstrated unparalleled courage during the assault on Khojaly, were mentioned and students' questions were answered around the lectures.