Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) Azərbaycan Gənc Alim, Doktorant və Magistrlər Cəmiyyətinin “Ali təhsil müəssisələrində transdisipinarlıq strategiyaları ilə maarifləndirmə fəaliyyətinin təşkili” adlı layihəsi çərçivəsində seminar keçirilib.
Elm və Təhsil Nazirliyinin dəstək verdiyi layihəyə əsasən təşkil olunan ilk seminarda BMU-nun elm və innovasiya məsələləri üzrə prorektoru, professor Ağasi Məlikov, Magistratura və doktorantura şöbəsinin müdiri, professor Mahir Bəşirov çıxış edərək, layihənin ali təhsil müəssisələrində biliyin istehsalı prosesində əsas dəyişikliklərin tədqiqini və təşviqini təklif etdiyini vurğulayıblar.
Təqdimatla çıxış edən Azərbaycan Gənc Alim, Doktorant və Magistrlər Cəmiyyətinin eksperti Sevinc Ədilova fənlərarası əlaqə və münasibətlərin yenidən qurulması strategiyası, yeni biliklər istehsalının yollarının araşdırılmasından danışıb. Məruzəçi bu sahədə dünya ölkələri universitetlərinin təcrübəsinin, habelə fərqli ölkələrdə tətbiq olunan metodların öyrənilməsi, fənlərarası münasibətlər kontekstində yeni düşüncə tərzinə gedən yolun tapılması barədə geniş məlumat verib.
Müzakirələrlə davam edən seminarın yekununda iştirakçılara müvafiq çap materialları və sertifikatlar təqdim olunub.

Seminar on transdisciplinarity strategies held at BEU
A seminar has been held at Baku Engineering University (BEU) within the framework of the project "Organization of awareness activities with transdisciplinarity strategies in higher education institutions" of the Society of Young Scientists, Doctoral Students and Masters of Azerbaijan.
In the first seminar organized according to the project supported by the Ministry of Science and Education, speaking at the seminar, BEU vice-rector for science and innovation, professor Agasi Malikov, head of the Master's and doctoral department, professor Mahir Bashirov emphasized that the project offers research and promotion of key changes in the process of knowledge production in higher education institutions.
Sevinj Adilova, an expert of the Azerbaijan Young Scientist, Doctorate and Master's Society, made a presentation and spoke about the strategy of interdisciplinary communication and reconstruction of relations, researching the ways of producing new knowledge. The speaker gave extensive information about the experience of world universities in this field, as well as the study of methods applied in different countries, finding the way to a new way of thinking in the context of interdisciplinary relations.
At the end of the seminar, which continued with discussions, the participants were presented with relevant printed materials and certificates.