Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) tələbələrin Avtomatika, telekommunikasiya və energetika kafedrasının yaranmasının 6 illiyinə həsr olunmuş elmi-texniki konfransı keçirilib.
Kafedranın müdiri professor Ramiz Hümbətov konfransda açılış nitqi ilə çıxış edərək təhsilverənlərlə təhsilalanların qarşısında dayanan vacib məsələləri diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, təhsilalanların tələbəlik illərində qazandığı elmi tədqiqat təcrübəsi gələcəkdə yaxşı mütəxəssis və uğurlu alim olmaq üçün əlverişli zəmin yaradır.
Sonra çıxış edən tədris işləri üzrə prorektor professor Həmzağa Orucov belə bir tədbirin təşkilini təqdirəlayiq qiymətləndirib. Prorektor aparılan elmi araşdırmaların nəticələrinin konfransda məruzə edilməsini müsbət addım adlandırıb və hər bir tələbənin ixtisas fənlərinin məzmununu necə mənimsədiyinin tədbir müstəvisində aydın göründüyünü deyib.
Elmi işlər üzrə prorektor professor Ağası Məlikov da elmi uğurların əsasının belə tədbirlərlə başladığını ifadə edərək tələbələri tədqiqatlara dərin maraq göstərməyə çağırıb. Bunun üçün universitetdə hər cür şəraitin mövcudluğunu söyləyən prorektor BMU rəhbərliyinin tələbələrə bu istiqamətdə həmişə dəstək verməyə hazır olduğunu vurğulayıb.
Tədbirdə Mühəndislik fakültəsinin dekanı Asif Quliyev və digər çıxış edənlər belə konfransların əhəmiyyətini, davamlı təşkilinin vacibliyini bildiriblər.
Sonra “Elektrotexnika və energetika” bölməsi üzrə tələbələrin alternativ enerji mənbələrinə, enerji şəbəkələrinin hesablanmasına, avadanlıqların mühafizəsinə, enerji təchizatı sistemlərinin kompüter modelləşdirilməsinə həsr olunmuş 17, habelə “Radiotexnika, telekommunikasiya və avtomatika” bölməsi üzrə telekommunikasiya sistemlərinin xarakteristikalarının tədqiqinə, obyektlərin modelləşdirilməsinə, işıqlandırma və suvarma sistemlərinin avtomatik idarə edilməsinə həsr olunmuş 11 məruzəsi dinlənilib.

A scientific and technical conference dedicated to the 6th anniversary of the establishment of the Department of Automation, Telecommunications and Energy has been held at Baku Engineering University (BEU).
Delivering an opening speech, the head of the department, Professor Ramiz Humbatov drew attention to the important issues facing educators and students. He noted that the scientific research experience gained by students during their student years created a favorable basis for them to become good specialists and successful scientists in the future.
Later, Vice-Rector for Academic Affairs, Professor Hamzaga Orujov appreciated the organization of such an event. The Vice-Rector called the presentation of the results of scientific research at the conference a positive step, noting that how each student mastered the content of their specialty subjects was clearly visible at the event.
Moreover, Vice-Rector for Academic Affairs, Professor Agasi Malikov stated that the foundation of scientific successes began with such events and called on students to show a deep interest in research. Stating that the university has all the necessary conditions for this, the vice-rector emphasized that the BEU administration is always ready to support students in this direction.
At the event, the Dean of the Faculty of Engineering Asif Guliyev and other speakers expressed the importance of such conferences and the need for their continuous organization.
Afterwards, 17 reports of students from the “Electrical Engineering and Power Engineering” department, dedicated to alternative energy sources, calculation of energy networks, equipment protection, computer modeling of energy supply systems, as well as 11 reports of students from the “Radio Engineering, Telecommunications and Automation” department, dedicated to the study of the characteristics of telecommunication systems, modeling of objects, and automatic control of lighting and irrigation systems were listened to.