Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) SOCAR-ın “Gənc İstedadlar Proqramı 2026 “ proqramı ilə bağlı tələbələr üçün infosessiya keçirilib.
İnfosessiyada BMU-nun Müəssisələrlə Əlaqələr və Karyera Mərkəzinin müdiri Gülçöhrə İbrahimova açılış nitqi ilə çıxış edərək tələbələrin karyera inkişafı istiqamətində həyata keçirilən əməkdaşlıq layihələrinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Sonra çıxış edən SOCAR-ın İşə qəbul şöbəsinin rəisi Həmid İsrafilov şirkət tərəfindən gerçəkləşdirilən müxtəlif layihələrdən danışıb. Bildirib ki, “Gənc İstedadlar Proqramı 2026“ SOCAR-ın gənclərin peşəkar inkişafına, bacarıqlarının reallaşdırılmasına və gələcək kadr potensialının formalaşdırılmasına yönəlmiş strateji təşəbbüslərindən biridir. Proqram sayəsində tələbələr real istehsalat mühitində bilik və bacarıqlarını sınamaqla yanaşı, ölkənin enerji sektorunda gələcək karyeralarına möhkəm zəmin yaradırlar.
Tədbirdə həmçinin SOCAR-ın İşə qəbul şöbəsinin insan resursları üzrə aparıcı mütəxəssisləri Xəyalə Cəlilzadə, Rəşad Ələkbərov və proses mühəndisi Nərmin Süleymanlı (BMU-nun “Kimya mühəndisliyi” ixtisasının 2023-cü il məzunu) çıxış ediblər. Çıxışlarda proqramın məzmunu, seçim mərhələləri, iştirakçılara təqdim olunan imkanlar barədə geniş məlumat verilib. Qeyd edilib ki, proqram çərçivəsində yuxarı kurs və magistr tələbələrinə real iş mühitində təcrübə qazanmaq, peşəkar mentorlardan öyrənmək, müxtəlif layihələrə qatılmaq, şəxsi və peşəkar inkişaf üçün təlimlərdə iştirak imkanı yaradılır. Eyni zamanda, iştirakçılar zəngin elektron öyrənmə platformalarından yararlana, çoxşaxəli və inklüziv mühitdə fəaliyyət göstərə bilərlər.
İnfosessiya zamanı vakant təcrübə istiqamətləri, proqram müddətində iştirakçılara aylıq ödənişin təqdim olunması, təcrübə göstəricilərinə əsasən SOCAR-da daimi işə qəbul imkanının nəzərdə tutulması da diqqətə çatdırılıb (https://careers.socar.az/internshiplist).

An info session for students on SOCAR "Young Talents Program 2026" project has been held at Baku Engineering University (BEU).
During the information session, Gulchohra Ibrahimova, Director of BEU's Enterprise Relations and Career Center, delivered an opening speech emphasizing the importance of collaborative projects implemented in the direction of students' career development.
Later, Hamid Israfilov, Head of SOCAR Recruitment Department, spoke about various projects implemented by the company. He noted that the "Young Talents Program 2026" is one of SOCAR's strategic initiatives aimed at the professional development of young people, the realization of their skills and the formation of future personnel potential. Thanks to the program, students not only test their knowledge and skills in a real production environment, but also create a solid foundation for their future careers in the country's energy sector.
The event was also attended by leading human resources specialists from SOCAR Recruitment Department, Khayala Jalilzada, Rashad Alakbarov, and process engineer Narmin Suleymanli (a 2023 graduate of the BEU Chemical Engineering Department). The speeches provided extensive information about the content of the program, selection stages, and opportunities offered to participants. It was noted that within the program, senior and master's students are given the opportunity to gain experience in a real work environment, learn from professional mentors, participate in various projects, and participate in trainings for personal and professional development. Moreover, participants can benefit from rich e-learning platforms and operate in a multidisciplinary and inclusive environment.
During the info session, vacant internship directions, the provision of monthly payment to participants during the program, and the possibility of permanent employment at SOCAR based on experience indicators were also brought to attention (https://careers.socar.az/internshiplist)