Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) tələbələr üçün “Tələbə Elmi Cəmiyyəti (TEC) nədir?” adlı tədbir keçirilib.
BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərindən (SDG) 4-cü (keyfiyyətli təhsil) istiqamətə uyğun olaraq təşkil edilən tədbiri giriş sözü ilə açan BMU-nun Elm və innovasiya şöbəsinin müdiri Mayis Əzizov universitetdə elmi fəaliyyətin əhəmiyyətindən danışıb. O, tələbələrin elmi axtarışlara cəlb olunması, sosial-ictimai həyata aktiv qoşulması və elmi layihələrin təşviqinin vacibliyini vurğulayıb. Bildirib ki, ali məktəbdə tələbələrin innovativ ideyalarının reallaşdırılması üçün geniş imkanlar mövcuddur və BMU Texnoparkı bu sahədə gənclərə hərtərəfli dəstək göstərir.
Sonra TEC-in yeni seçilmiş sədri Aysu Cəbrayılova cəmiyyətin məqsədləri, universitet gənclərinin inkişafında, elmi və sosial təşəbbüslərin dəstəklənməsində rolu barədə məlumat verib. Həmçinin yeni komanda ilə birlikdə həyata keçiriləcək layihələr və fəaliyyət planlarına toxunub.
Tədbir çərçivəsində TEC-in fəal üzvləri də çıxış ediblər. Onlar burada iştirak etməklə qazandıqları təcrübə, əldə etdikləri bilik və bacarıqları bölüşüb, bu mühitin şəxsi və peşəkar inkişafda oynadığı rolu diqqətə çatdırıblar.
Digər çıxış edənlər tələbələrə elmi fəaliyyətə qoşulmaq, innovativ düşünmə bacarıqlarını artırmaq və bu istiqamətdə TEC platformasından fəal şəkildə yararlanmağı tövsiyə ediblər.

A presentation titled "What is the Student Scientific Society (SSS)?" was held for students at Baku Engineering University (BEU).
Opening the event with introductory remarks, which was organized in accordance with the 4th direction (quality education) of the UN Sustainable Development Goals (SDG), Mayis Azizov, Director of BEU's Science and Innovation Department, spoke about the importance of scientific activities at the university. He emphasized the significance of engaging students in scientific research, their active participation in social and public life, and the promotion of scientific projects. He stated that the higher education institution provides extensive opportunities for the realization of students' innovative ideas, and BEU Technopark offers comprehensive support to young people in this field.
Subsequently, Aysu Jabrayilova, the newly elected Chair of the SSS, provided information about the society's objectives and its role in the development of university youth and in supporting scientific and social initiatives. She also touched upon the projects and activity plans to be implemented together with the new team.
Within the framework of the event, active members of the SSS also delivered speeches. They shared the experience they gained, the knowledge and skills they acquired through participation, and drew attention to the role this environment plays in personal and professional development.
Other speakers recommended that students join scientific activities, enhance their innovative thinking skills, and actively utilize the SSS platform in this direction.
During the event, which continued with interactive discussions, questions of interest to students were answered.