BMU-da SİD layihəsinin təqdimatı olub
Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) tələbələrin innovativ potensialının inkişafına yönəlmiş “OBA Startap, İnnovasiya və Dəstək (SİD)” layihəsinin təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə öncə BMU-nun İnformasiya və kompüter texnologiyaları fakültəsinin dekanı Vaqif Qasımov, həmçinin universitet Texnoparkının direktoru Vüsal Süleymanlı çıxış ediblər. Çıxışlarda belə təşəbbüslərin tələbələrin peşəkar inkişafında, nəzəri biliklərinin praktika ilə möhkəmləndirilməsində və gələcək karyeraları üçün geniş imkanların yaradılmasında mühüm rol oynadığı vurğulanıb. Eyni zamanda universitet-sənaye əməkdaşlığının əhəmiyyətindən danışılıb.
Sonra SİD haqqında ətraflı məlumat verən layihənin meneceri Samir Qulamzadə bildirib ki, ölkənin bütün bölgələrində fəaliyyət göstərən “OBA” marketlər şəbəkəsi pərakəndə satış sektorunda ilk dəfə olaraq belə bir təşəbbüsə imza atır. Layihənin əsas məqsədi Azərbaycanın startap və innovasiya ekosisteminin inkişafına töhfə vermək, şirkətin daxili ehtiyaclarına uyğun innovativ həllərin formalaşdırılmasını təmin etmək, istedadlı gəncləri və təşəbbüskarları üzə çıxarmaq, habelə korporativ innovasiya mədəniyyətinin inkişafına dəstək göstərməkdən ibarətdir. Qeyd olunub ki, SİD layihəsi yalnız innovativ ideyaların meydana çıxmasına  deyil, həm də real layihələrə çevrildiyi davamlı bir ekosistemin yaradılmasına xidmət edir. Burada iştirakçılara öz ideyalarını gerçəkləşdirmək, innovativ həllərini təqdim etmək və gələcəyin biznes dünyasında söz sahibi olmaq üçün bütün imkanlar təqdim olunacaq.
Tədbirdə layihənin əsas istiqamətlərindən olan İnnovativ Həllər Marafonundan bəhs edilib, həmçinin layihədə iştirak üçün qeydiyyat tarixi, mükafatlandırma mərhələsi və s. haqqında məlumatlar da diqqətə çatdırılıb (https://startup.oba.com.az/).

Presentation of SID project at BEU
The presentation of the “OBA Startup, Innovation and Support (SID)” project aimed at developing the innovative potential of students has been held at Baku Engineering University (BEU).
The event was first addressed by the Dean of the Faculty of Information and Computer Technologies of BEU Vagif Gasimov, as well as the Director of the University’s Technopark Vusal Suleymanli. The speeches emphasized that such initiatives play an important role in the professional development of students, strengthening their theoretical knowledge with practice, and creating broad opportunities for their future careers. Moreover, the importance of university-industry cooperation was discussed.
Later, providing detailed information about SID, the project manager Samir Gulamzada emphasized that the “OBA” market chain operating in all regions of the country is undertaking such an initiative for the first time in the retail sector. The main goal of the project is to contribute to the development of the startup and innovation ecosystem of Azerbaijan, ensure the formation of innovative solutions in accordance with the internal needs of the company, identify talented young people and entrepreneurs, as well as support the development of a corporate innovation culture. It was noted that the SID project serves not only to generate innovative ideas, but also to create a sustainable ecosystem where they are transformed into real projects. Here, participants will be provided with all the opportunities to realize their ideas, present innovative solutions and have a say in the business world of the future.
The event discussed the Innovative Solutions Marathon, one of the main directions of the project, and also provided information on the registration date for participation in the project, the awarding stage, etc (https://startup.oba.com.az/).