Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsi nəzdində fəaliyyət göstərən “Gənc mühasiblər klubu”nun təşkilatçılığı ilə “Qanundan hesabata" adlı seminar keçirilib.
Öncə klubun sədri Şəmistan Nəsibov belə seminarların iqtisadiyyat, mühasibatlıq, maliyyə sahələri üzrə təhsil alan, eləcə də sahibkarlıq və biznes fəaliyyətinə maraq göstərən tələbələr üçün əhəmiyyətli olduğunu bildirib.
Sonra təlimçi, peşəkar mühasib Yadulla Məmmədov real iş həyatında vergi öhdəliklərinin icrasına dair təqdimatla çıxış edib. O, vergi qanunvericiliyinin vacib müddəalarına toxunub, ölkəmizin vergi sisteminin əsas prinsipləri, gəlir və mənfəət vergisi, hesabatların hazırlanması və digər məqamları diqqətə çatdırıb. Sadələşdirilmiş vergi ödəyiciləri, onların məşğul olduğu sahələri qeyd edən mütəxəssis mühasibat uçotu ilə vergi uçotu arasındakı fərqlər və oxşarlıqlara da aydınlıq gətirib.
Öz təcrübəsini tələbələrlə bölüşən təlimçi vergilərin hesablanmasını şərti nümunələr əsasında izah edib, istər mikrosahibkarlıq, istərsə də böyük biznes fəaliyyəti ilə məşğul olan insanların vergiyə dair qanunları bilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.

BEU hosts seminar entitled "From Law to Reporting"
A seminar entitled "From Law to Reporting" has been held at Baku Engineering University (BEU) with the organization of the "Young Accountants Club" operating under the Student Trade Union Committee.
First, the chairman of the club Shamistan Nasibov stated that such seminars were important for students studying economics, accounting, finance, as well as those interested in entrepreneurship and business activities.
Later, the trainer, professional accountant Yadulla Mammadov made a presentation on the implementation of tax obligations in real business life. He touched upon important provisions of tax legislation, highlighting the main principles of our country's tax system, income and profit tax, preparation of reports, and other points. Noting simplified taxpayers and the areas in which they are engaged, the specialist also clarified the differences and similarities between accounting and tax accounting.
Sharing his experience with the students, the trainer explained the calculation of taxes based on conventional examples and emphasized the importance of knowing tax laws for people engaged in both micro-entrepreneurship and large business activities.