Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) “Konstitusiya və Suverenlik İli” çərçivəsində Milli Məclisin üzvləri-Nigar Məmmədova, Səbinə Xasayeva, Naqif Həmzəyevlə tələbələrin görüşü keçirilib.
“Konstitusiya və Suverenlik İli: Yeni çağırışlar və müasir Azərbaycan gəncliyi” mövzusuna həsr olunan tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edən rektor Yaqub Piriyev Prezident İlham Əliyevin 2025-ci ilin ölkəmizdə “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan olunması ilə bağlı Sərəncamının təkcə dövlətçilik tariximizin öyrənilməsi deyil, həmçinin postmüharibə dövründə yeni milli ideoloji prioritetlərin böyük önəm daşıması baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini deyib. Vurğulanıb ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin gərgin əməyi nəticəsində hazırlanan və 1995-ci il noyabrın 12-də referendum vasitəsilə qəbul olunan Konstitusiyamız ölkəmizdə genişmiqyaslı qanunvericilik və institusional islahatların əsasını təşkil edib.
Vətən müharibəsində əldə olunan tarixi qələbə və 2023-cü ilin sentyabrında həyata keçirilmiş uğurlu antiterror əməliyyatı nəticəsində Konstitusiyamızın hüquqi qüvvəsinin bütün ölkə ərazisində bərqərar edildiyini söyləyən rektor, eləcə də yeni reallıqlar şəraitində gənclərin qarşısında dayanan bir sıra mühüm vəzifələrə toxunub. Eyni zamanda onların milli maraqları daima rəhbər tutacaqlarına, qarşıda duran strateji hədəflərə doğru inamla irəliləyəcəklərinə, ölkəmizin beynəlxalq imicinin qorunması və hüquqi dəyərlərimizin təbliğində üzərlərinə düşən vəzifələrin öhdəsindən layiqincə gələcəklərinə inamını ifadə edib.
Millət vəkili Nigar Məmmədova Azərbaycan gəncliyinin hərtərəfli inkişafı, uğurlu təhsili, elmi fəaliyyətə maraqlı, bütün texnoloji yeniliklərə açıq, yüksək mənəvi keyfiyyətlərə sahib olmasının dövlət gənclər siyasətinin əsasında dayandığını bildirib. Ölkəmizdə könüllülük hərəkatının gəncliyə sosiallaşma, təcrübə, geniş əlaqələr qazandırdığını deyərək, tələbələri bütün fürsətləri dəyərləndirməyə çağırıb. Millət vəkili deyib ki, tələbəlik illərindən yüksək fəallıq, komanda ruhu ilə çalışmaq, elmdə həmrəy olmaq vacibdir və zamanın çağırışlarına cavab vermək gələcək uğurlu karyeranın təməlini təşkil edir.
BMU-nun texniki ixtisaslarında qızları görməyin qürurverici olduğunu bildirən millət vəkili Səbinə Xasayeva xanımların potensialının düzgün qiymətləndirilməsinin cəmiyyətimiz üçün faydalılığını qeyd edib. Bu gün yaxşı mütəxəssis olmaq üçün ali təhsilin kifayət etmədiyini, həmçinin texnoloji bacarıqlar və yeni vərdişlər qazanmağın önəminə diqqət çəkən millət vəkili gəncləri dövrlə ayaqlaşmağa səsləyib.
Millət vəkili Naqif Həmzəyev isə Azərbaycanın son 30 ildə qazandığı uğurlarının qısa xronologiyasını gənclərə anladıb, 1990-cı illərin əvvəllərində gənc nəslin yaşağı məşəqqətlər, böhranlarla müqayisədə onları şanslı adlandırıb. Həmçinin bugünkü Azərbaycanda gəncliyin inkişafı üçün geniş islahatların aparıldığını, karyera layihələrinin, startap yarışlarının, o cümlədən dövlət, qeyri-dövlət sektorunda vəzifə pillələrində yüksəlmək imkanlarının mövcud olduğunu deyərək gənclərə karyeralarına məhz təhsil dövründən başlamağı, planlı olmağı tövsiyə edib.
Sonra tələbələr millət vəkillərinə Konstitusiyamızın tarixi, habelə ölkəmizin ictimai-siyasi, sosial-iqtisadi və mədəni həyatı, qlobal siyasi məsələlərlə bağlı suallar ünvanlayıblar.
Millət vəkilləri hər bir məsələyə ayrı-ayrılıqda münasibət bildirib, tələbələrdə müəyyən fikir formalaşdırıblar.

BEU hosts meeting of students with MPs
A meeting of students with members of the Milli Majlis - Nigar Mammadova, Sabina Khasayeva, Nagif Hamzayev has been held at Baku Engineering University (BEU) within the framework of the “Year of Constitution and Sovereignty”.
Delivering an opening speech at the event dedicated to the theme “Year of Constitution and Sovereignty: New Challenges and Modern Azerbaijani Youth”, Rector Yagub Piriyev noted that the Decree of President Ilham Aliyev on declaring 2025 as the “Year of Constitution and Sovereignty” in our country is of great importance not only in terms of studying the history of our statehood, but also in terms of the great  significance of new national ideological priorities in the post-war period. It was emphasized that our Constitution, prepared as a result of the hard work of the Great Leader Heydar Aliyev and adopted by referendum on November 12, 1995, formed the basis for large-scale legislative and institutional reforms in our country.
Stating that the legal force of our Constitution was established throughout the country as a result of the historic victory in the Patriotic War and the successful anti-terrorist operation carried out in September 2023, the rector also touched upon a number of important tasks facing young people in the conditions of new realities. Moreover, he expressed his confidence that they would always be guided by national interests, would confidently move towards the upcoming strategic goals, and adequately cope with the tasks assigned to them in protecting the international image of our country and promoting our legal values.
MP Nigar Mammadova pointed out that the comprehensive development of Azerbaijani youth, successful education, interest in scientific activity, openness to all technological innovations, and high moral qualities are the basis of the state youth policy. Emphasizing that the volunteer movement in our country provides youth with socialization, experience, and extensive contacts, she called on students to evaluate all opportunities. The MP also added that from student years, it is important to be highly active, work with a team spirit, and be united in science, and responding to the challenges of the time forms the foundation for a successful future career.
Expressing her pride in seeing girls in the technical specialties of BEU, MP Sabina Khasayeva noted the usefulness of correctly assessing the potential of women for our society. The MP drew attention to the fact that higher education is not enough to become a good specialist today, and to the importance of acquiring technological skills and new habits, calling on young people to keep up with the times.
MP Nagif Hamzayev explained to young people a brief chronology of successes of Azerbaijan in the last 30 years, calling them lucky compared to the hardships and crises experienced by the young generation in the early 1990s. Mentioning that in today's Azerbaijan, extensive reforms are being carried out for the development of youth, career projects, startup competitions, as well as opportunities to rise in positions in the state and non-state sectors, he also advised young people to start their careers during their education period and to be planned.
Later, the students asked the MPs questions about the history of our Constitution, as well as the socio-political, socio-economic and cultural life of our country, and global political issues.
The MPs expressed their views on each issue separately and formed certain opinions among the students.