Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) İnformasiya və kompüter texnologiyaları fakültəsi yaradılıb. Bu barədə qərar universitetin Elmi Şurasının iclasında qəbul olunub.
BMU-da yeni fakültənin yaranması Prezident İlham Əliyevin qarşıya qoyduğu innovativ texnologiyalarla işləmək bacarığına malik, yeni sənaye inqilabının çağırışlarına cavab verən yüksəkixtisaslı mütəxəssislərin hazırlığının həyata keçirilməsi vəzifələrinin icrası istiqamətində atılan mühüm addımlardan biridir.
Vurğulamaq vacibdir ki, son dövrlər BMU-da informasiya texnologiyaları üzrə ixtisasların müasir dövrün tələblərinə uyğun tədrisi üçün gerçəkləşdirilən işlər uğurla davam etdirilib, kompüter laboratoriyalarının maddi-texniki bazası gücləndirilib. Bu işlərin davamı olaraq cari ildə BMU-da bp şirkətinin dəstəyi ilə ilk Kibertəhlükəsizlik laboratoriyası yaradılıb. Laboratoriya müasir, innovativ informasiya- kommunikasiya texnologiyaları avadanlığı və proqram təminatı ilə təchiz edilib.
Bundan başqa, son illərin qəbullarının nəticələrinə əsasən, BMU-da informasiya texnologiyaları sahəsi üzrə ixtisaslara maraq getdikcə artmaqdadır. Ayrılan plan yerlərinin tam dolması ilə yanaşı, yüksək nəticə göstərən tələbələr məhz bu ixtisaslara üstünlük verirlər. Builki qəbulda da yüksək bal toplayan abituriyentlərin seçdiyi ixtisaslar sırasında əsasən informasiya texnologiyaları, informasiya təhlükəsizliyi, kompüter mühəndisliyi, kompüter elmləri və başqa ixtisaslar yer alıb.
Sadalananlar, xüsusilə universitetdə informasiya texnologiyaları ixtisaslarının ali təhsilin əsas baza istiqamətinə çevrilməsi zərurəti nəzərə alınaraq informasiya texnologiyaları, informasiya təhlükəsizliyi, kompüter mühəndisliyi, kompüter elmləri ixtisaslarını özündə birləşdirən İnformasiya və kompüter texnologiyaları fakültəsi yaradılıb.
Fakültədə tədris Azərbaycan və ingilis dillərində aparılacaq. 3 kafedradan (İnformasiya texnologiyaları və proqramlaşdırma, Kibertəhlükəsizlik və kompüter mühəndisliyi, Riyaziyyat və kompüter elmləri) ibarət olan fakültədə dərslər elmlər doktorları, fəlsəfə doktorları, professor və dosentlər daxil olmaqla, böyük təcrübəyə malik müəllimlər tərəfindən tədris ediləcək. Fakültədə bu ildən etibarən 4 bakalavr, 2 magistr ixtisası üzrə ümumilikdə 1100-dən çox tələbə təhsil alacaq.

Faculty of Information and Computer Technologies has been established at Baku Engineering University (BEU). The decision on this was made at the meeting of the Scientific Council of the university.
The establishment of a new faculty at BEU is one of the important steps taken towards the implementation of the tasks of training highly qualified specialists who have the ability to work with innovative technologies and respond to the challenges of the new industrial revolution set by President Ilham Aliyev.
It is important to emphasize that in recent years, the works carried out for the teaching of information technology specialties in accordance with the requirements of the modern era have been successfully continued at BEU, and the material and technical base of computer laboratories has been strengthened. As a continuation of these works, the first Cyber Security laboratory was established at BEU this year with the support of BP company. The laboratory is equipped with modern, innovative information and communication technology equipment and software.
Moreover, according to the results of admissions in recent years, interest in specializations in the field of information technologies at BEU is increasing. In addition to the full filling of the planned places, students with high results prefer these specialties. In this year's admission, among the majors chosen by applicants who scored high marks, mainly information technology, information security, computer engineering, computer science and other majors were included.
The Faculty of Information and Computer Technologies, which includes the specialties of information technology, information security, computer engineering, and computer science, was created taking into account the need to turn information technology specialties into the main base direction of higher education.
Teaching at the faculty will be conducted in Azerbaijani and English languages. Classes in the faculty consisting of 3 departments (Information technologies and programming, Cybersecurity and computer engineering, Mathematics and computer science) will be taught by highly experienced teachers, including doctors of science, doctors of philosophy, professors and associate professors. More than 1,100 students will study at the faculty from this year on 4 bachelor's degrees and 2 master's degrees.