Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) II Beynəlxalq “Gələcəyin mühəndisliyi“ (IFEC 2025) konfransının açılışı keçirilib.
BMU,Türkiyənin Şırnak Universiteti, həmçinin İqtisadi İnkişaf və Sosial Araşdırmalar İnstitutunun (İKSAD) təşkilatçılığı ilə hibrid formatda təşkil olunan konfransda şəhidlərimizin əziz xatirəsi birdəqiqəlik sükutla yad edilib, ardınca Azərbaycan və Türkiyənin dövlət himnləri səsləndirilib.
Hər iki ölkənin bir sıra universitetlərinin qatıldığı tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edən BMU-nun tədris işləri üzrə prorektoru Həmzağa Orucov iştirakçıları salamlayaraq konfransın sürətlə inkişaf edən mühəndislik, texnologiya sahəsində beynəlxalq əməkdaşlığı gücləndirmək, eləcə də innovativ yanaşmaların, müasir texnoloji nailiyyətlərin müzakirəsini təmin etmək məqsədi daşıdığını bildirib. Eyni zamanda konfransın mühüm elmi müzakirələrə, yeni əməkdaşlıqlara və innovativ təşəbbüslərə zəmin yaradacağını, gələcəyin mühəndisliyinə dair yeni baxışların formalaşmasına töhfə verəcəyinə əminliyini vurğulayıb.
Sonra konfransa onlayn qoşulan Şırnak Universitetinin rektoru Abdurrahim Alkış müasir dünyada rəqəmsallaşma, süni intellekt məfhumlarının mühəndislik anlayışlarını yenidən formalaşdırdığını, universitetlərin yeni texnologiyaları öyrənmək və tətbiq etmək prosesində aktiv rol aldıqlarını söyləyib. O, biotibbi, biotexnoloji, kosmos, süni intellekt, ətraf mühit mühəndisliklərində böyük işlərin gerçəkləşdiriləcəyinə inandığını vurğulayaraq, dünyanın öndə gələn universitetlərinin indidən özlərini buna hazırladığını, Azərbaycan və Türkiyə ali məktəblərinin də qarşısında yerinə yetirilməsi vacib işlərin dayandığını deyib.
İKSAD İnstitutunun rəhbəri Mustafa Latif Emek isə qurumun 43 ölkədə 300-dən artıq universitetlə akademik layihələr hazırladığını, elmi tədbirlər təşkil etdiyini diqqətə çatdırıb. Habelə Türkiyə və Azərbaycan arasında elm, təhsil sahələrində əməkdaşlığın genişlənməsinin qürurverici olduğu söylənilib, o cümlədən beynəlxalq plafformada elmi mübadilənin,ortaq çalışmaların böyük elmi nailiyyətlərə töhfə verəcəyinə əminlik ifadə olunub.
Konfransa Azərbaycan və Türkiyə, eləcə də Qazaxıstan, İndoneziya, İsrail, Mərakeş, Böyük Britaniya, Pakistan, Nigeriya, Əlcəzair, Rusiya, Rumıniya, Kosova, Macarıstan, Çexiya, Tunis, Səudiyyə Ərəbistanı, Hindistan, Fransa ali məktəblərindən elmi məqalələr və tədqiqat işlərinin daxil olduğunu diqqətə çatdıran BMU-nun elm və innovasiya məsələləri üzrə prorektoru Ağası Məlikov belə bir platformada təşkil olunan tədbirin mühəndislik sahəsində əməkdaşlığın, elmi mübadilənin artmasına böyük təkan verdiyini bildirib. Eyni zamanda dünya miqyasında mühəndislik sahəsində alimlərin müxtəlif problemlərə yanaşma tərzi, araşdırma metodları və yenilikçi ideyalarını bir araya gətirdiyini qeyd edib.
Daha sonra çıxış edən Şırnak Universitetinin professoru, konfransın təşkilat komitəsinin rəhbəri Mahmut Dirik də geniş akademik heyəti bir araya gətirən tədbirin gənc tədqiqatçılar üçün yeni texnoloji biliklərlə tanışlıq, faydalı təcrübə mübadiləsi, bütövlükdə səmərəli elmi dialoq olacağına inandığını söyləyib.

The opening of the II International Future Engineering (IFEC 2025) Conference has been held at Baku Engineering University (BEU).
Organized in a hybrid format by BEU, Şırnak University and the Institute of Economic Development and Social Researches (IKSAD) of Türkiye, the conference commemorated the memory of our martyrs with a minute of silence, followed by the national anthems of Azerbaijan and Türkiye.
Delivering an opening speech at the event attended by a number of universities from both countries, BEU Vice-Rector for Academic Affairs Hamzaga Orujov welcomed the participants, stating that the conference aims to strengthen international cooperation in the rapidly developing field of engineering and technology, as well as to ensure the discussion of innovative approaches and modern technological achievements. Moreover, he stressed his confidence that the conference would create a basis for important scientific discussions, new collaborations and innovative initiatives, and contribute to the formation of new views on the engineering of the future.
Later, Sirnak University Rector Abdurrahim Alkish, who joined the conference online, emphasized that in the modern world, digitalization and artificial intelligence concepts reshaped engineering concepts, and universities were taking an active role in the process of learning and applying new technologies. He expressed his belief that great work would be done in biomedical, biotechnology, space, artificial intelligence, and environmental engineering, adding that the world's leading universities were already preparing themselves for this, and important work was also ahead of Azerbaijani and Turkish higher education institutions.
Mustafa Latif Emek, head of the IKSAD Institute, drew attention to the fact that the institution is preparing academic projects with more than 300 universities in 43 countries and organizing scientific events. It was also said that the expansion of cooperation betweenTürkiye and Azerbaijan in the fields of science and education is a source of pride, and expressing his confidence that scientific exchange and joint efforts on the international platform would contribute to great scientific achievements.
Noting that the conference included scientific articles and research works from universities in Azerbaijan and Türkiye, as well as Kazakhstan, Indonesia, Israel, Morocco, Great Britain, Pakistan, Nigeria, Algeria, Russia, Romania, Kosovo, Hungary, Czech Republic, Tunisia, Saudi Arabia, India, and France, BEU Vice-Rector for Science and Innovation Agasi Malikov mentioned that the event organized on such a platform gave a great impetus to the increase in cooperation and scientific exchange in the field of engineering. Furthermore, he noted that it brought together the approaches to various problems, research methods, and innovative ideas of scientists in the field of engineering on a global scale.
Afterwards, Mahmut Dirik, a professor at Şırnak University and head of the conference organizing committee, also said that he believed that the event, which brought together a wide academic staff, would provide young researchers with new technological knowledge, useful experience exchange, and an overall fruitful scientific dialogue.