Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU), Təhsilin İnkişafı Fondu (TİF) və Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyi (TKTA) arasında “Universitetin elmi-pedaqoji heyət üzvləri və təhsilalanlarının IELTS imtahanına təşviq edilməsi işinin təşkili haqqında” əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb.
BMU-nun rektoru Yaqub Piriyev, TİF-in İdarə Heyətinin sədri Elnur Nəsibov və TKTA-nın İdarə Heyətinin sədri Tural Əhmədov tərəfindən imzalanan sənəd ali təhsil müəssisəsinin cari il üçün Fəaliyyət Planında nəzərdə tutulmuş insan kapitalının formalaşdırılmasının gücləndirilməsi məqsədi daşıyır.
Müqavilə elmi-pedaqoji heyət və tələbələrin ingilis dilini mənimsəməsi üçün uyğun əlverişli şəraitin yaradılması fəaliyyətinin dəstəklənməsi çərçivəsində üçtərəfli əməkdaşlığı ehtiva edir.
Sənədə əsasən, ali təhsil müəssisəsində sözügedən istiqamət üzrə bacarıqların artırılması məqsədilə həyata keçiriləcək təşviqat işləri çərçivəsində imtahan iştirakçılarının sayı müəyyənləşdiriləcək və hər iştirakçıya yalnız bir dəfə müraciət etmək şansı veriləcək. IELTS imtahanında yüksək bal toplayan, uğurlu nəticə əldə edən akademik heyət üzvü və tələbələrin imtahan üzrə ödənişləri TİF tərəfindən qarşılanacaq.
Müqavilənin qarşılıqlı faydaları, kadrların peşəkarlıq səviyyəsinin yüksəldilməsi sahəsinə verəcəyi töhfələr baxımından yüksək dəyərləndirən rektor Yaqub Piriyev bu istiqamətdə tədbirlərin universitetin hazırlanmaqda olan Strateji İnkişaf Proqramında (SİP) da yer aldığını deyib. Rektor SİP-də ali təhsil müəssisəsinin missiya və gələcəyə baxışı, inkişaf məqsədləri, orada qoyulan hədəflərin təmin olunması ilə bağlı qonaqları ətraflı məlumatlandırıb.
Müqavilənin “IELTS imtahanına təşviq” layihəsinin tərkib hissəsi olduğunu deyən TİF-in İdarə heyətinin sədri Elnur Nəsibov BMU-nun ali təhsil müəssisələri arasında bu layihəyə qoşulan sayca 8-ci universitet olması münasibətilə təbrik edib. Layihənin üstünlükləri, gözlənilən müsbət nəticələrdən söz açan sədr fondun ümumi fəaliyyəti, strateji hədəfləri, plan və məqsədləri, növbəti layihə və təşəbbüsləri haqda da danışıb, həmçinin BMU-nun bu prosesin yaxın iştirakçısı olacağına inandığını bildirib.
TKTA-nın İdarə Heyətinin sədri Tural Əhmədov da qloballaşan təhsil mühitində, eləcə də akademik müstəvidə IELTS-in vacibliyinə diqqət çəkərək, bu addımın tələbə və müəllimlərin gələcək fəaliyyətində yeni istiqamətlərə yol aça biləcəyini vurğulayıb.
Gələcək əməkdaşlıq istiqamətlərinin müzakirə olunduğu tədbirdə akademik heyət və təhsilalanların dil biliklərinin gücləndirilməsi, xüsusən ingilis dilinin təkmilləşdirilməsi üzrə müxtəlif layihələrin həyata keçirilməsinin vacibliyi bildirilib, həmçinin beynəlxalq dil sertifikatını yüksək nəticə ilə almağın üstünlüklərdən, verdiyi geniş imkanlardan danışılıb. Bu səriştə və bacarıqların elmi-tədqiqat fəaliyyətinə müsbət təsiri, elmi məqalələrin yazılması, tələbə və müəllimlərin beynəlxalq səviyyəli platformlarda, akademik layihələr üzrə təcrübə mübadiləsində fəal iştirakına yol açması, nəticə etibarilə ali təhsil müəssisəsinin reytinqlərdə nüfuzunun müəyyənləşməsindəki rolu qeyd olunub.

Tripartite agreement on promotion of IELTS exam signed at BEU
Baku Engineering University (BEU), Education Development Fund (EDF) and Education Quality Assurance Agency (EQAA) have signed a cooperation agreement "On the organization of the work of encouraging the university's scientific and pedagogical staff members and students to take the IELTS exam".
The document signed by BEU Rector Yagub Piriyev, EDF Board Chairman Elnur Nasibov and EQAA Board Chairman Tural Ahmadov aims to strengthen the formation of human capital provided for in the Action Plan of the higher educational institution for the current year.
The agreement includes tripartite cooperation within the framework of supporting the activity of creating favorable conditions for the scientific-pedagogical staff and students to master the English language.
According to the document, the number of exam participants will be determined as part of the promotional activities to be carried out in the higher educational institution in order to increase the skills in the mentioned direction, and each participant will be given the chance to apply only once. Fees for the exam of the academic staff members and students who scored a high score in the IELTS exam and achieved a successful result will be covered by EDF.
Appreciating the mutual benefits of the agreement and the contribution it will make in the field of raising the professional level of personnel, Rector Yagub Piriyev noted that measures in this direction are also included in the Strategic Development Program (SDP) of the university being prepared. The rector informed the guests in detail about the mission and vision of the higher educational institution, development goals, and the fulfillment of the goals set there.
Stating that the agreement is part of the "IELTS exam promotion" project, EDF Board Chairman Elnur Nasibov congratulated BEU on becoming the 8th university to join this project among higher education institutions. Talking about the advantages of the project and expected positive results, the chairman spoke about the fund's general activities, strategic goals, plans and objectives, next projects and initiatives, and also expressed his belief that BEU will be a close participant in this process.
Drawing attention to the importance of IELTS in the globalized educational environment, as well as at the academic level, the Chairman of the Board of EQAA Tural Ahmadov emphasized that this step can open new directions in the future activities of students and teachers.
The importance of implementing various projects on strengthening the language skills of the academic staff and students, especially improving the English language,  the directions of future cooperation were discussed at the event. The positive impact of these competences and skills on scientific-research activities, writing scientific articles, opening the way for students and teachers to actively participate in international platforms, in the exchange of experience on academic projects, as a result, the role of the higher education institution in determining the reputation in the ratings were noted.