Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) 31 Mart-Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Soyqırımı qurbanlarının, bütün şəhidlərin əziz xatirəsi dərin ehtiramla yad edildikdən sonra mart hadisələri ilə bağlı videoçarx nümayiş olunub.
BMU əməkdaşları və tələbələrin iştirak etdiyi tədbirdə çıxış edən rektor Yaqub Piriyev “Böyük Ermənistan” xülyasını həyata keçirmək üçün ermənilərin azərbaycanlılara qarşı törətdikləri bəşəri cinayətlərin, soyqırımı aktlarının tarixinə diqqət çəkib. Bu cinayətlər içərisində 1918-ci ilin mart-aprel aylarında erməni-bolşevik silahlı dəstələri tərəfindən gerçəkləşdirilmiş kütləvi qırğınları xüsusi vurğulayan rektor azərbaycanlı əhaliyə qarşı törədilən ağılasığmaz vəhşiliklər nəticəsində on minlərlə günahsız insanın qəddarlıqla qətlə yetirildiyini, yüzlərlə kəndin yandırıldığını, tarixi abidələrin məhv edildiyini, sakinlərin doğma yurd-yuvalarından didərgin salındığını virğulayıb. Eyni zamanda bu barədə həqiqətlərin ölkə və dünya ictimaiyyətinə daha dolğun, tarixi faktlar əsasında çatdırılması istiqamətində aparılan işləri nəzərə çatdırıb. Bu sahədə məqsədyönlü fəaliyyətin təməlinin ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulduğunu bildirən rektor Ulu Öndərin 1998-ci il martın 26-da imzaladığı “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” Fərmanla xalqımıza qarşı törədilmiş dəhşətli hadisələrə adekvat siyasi qiymətin verildiyini, həmçinin 31 mart tarixinin Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü elan edildiyini xatırladıb. Rektor Prezident İlham Əliyevin davam etdirdiyi uğurlu siyasət nəticəsində soyqırım həqiqətlərinin dünyada yayılması istiqamətində görülən işlərin miqyasının artdığını, xüsusi tədbirlər planının icra olunduğunu bildirib.
Rektor ermənilərin çoxəsrlik məkrli planlarına Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərlik etdiyi “Dəmir yumruq” əməliyyatı ilə son qoyulduğunu, bu gün hər bir azərbaycanlının qalib xalqa çevrilməyimizin qürurunu yaşadığını dilə gətirib. Erməni cinayətkarlarının törətdiyi qəddarlıqların yaddaşlardan heç vaxt silinməyəcəyini deyən Yaqub Piriyev gənc nəslin bu barədə maarifləndirilməsi üçün universitetdə tarixçilərlə görüşlərin, master-klassların təşkilinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Sonra BMU-nun Ümumi fənlər kafedrasının professoru, tarixçi alim Şikar Qasımov geniş məruzə ilə çıxış edib. Professor çıxışında tarix boyu təcavüzkar siyasət yürüdən, terror aktları törədən ermənilərin himayədarlarının dəstəyi ilə Bakı, Şamaxı, Quba qəzalarında, Qarabağ, İrəvan, Zəngəzur, Naxçıvan, Lənkəran, Şirvan və digər ərazilərimizdə törətdiyi cinayətləri, məscidlərin, mədəniyyət abidələrinin dağıdılıb məhv edilməsi ilə bağlı mühüm faktları vurğulayıb. Alim çirkin erməni siyasətinin həyata keçirilməsi üçün tarixin məqsədli şəkildə saxtalaşdırılması, xalqımızın doğma torpaqlarından deportasiyası, soyqırım aktlarına dünyanın ikili standartlar əsasında münasibəti və digər gizlədilməyə çalışılan tarixi məqamları tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.

Day of Genocide of Azerbaijanis commemorated at BEU
Baku Engineering University (BEU) has held an event dedicated to March 31 - Day of Genocide of Azerbaijanis.
After commemorating the memory of the victims of the genocide and all the martyrs with deep respect, a video about the events of March was demonstrated.
Speaking at the event attended by BEU employees and students, Rector Yagub Piriyev drew attention to the history of human crimes and acts of genocide committed by Armenians against Azerbaijanis in order to realize the dream of "Great Armenia". Specially emphasizing the mass massacres carried out by the Armenian-Bolshevik armed groups in March-April 1918 among these crimes, the Rector noted that as a result of the unimaginable atrocities committed against the Azerbaijani population, tens of thousands of innocent people were brutally murdered, hundreds of villages were burned, historical monuments were destroyed, and the residents were displaced from their native lands. Furthermore, he took into account the work carried out in the direction of conveying the truth about this to the world community more fully, based on historical facts. Stating that the foundation of purposeful activity in this field was laid by National Leader Heydar Aliyev, the Rector recalled that with the Decree "On the Genocide of Azerbaijanis" signed by the Great Leader on March 26, 1998, adequate political assessment was given to the terrible events committed against our people, and March 31 was declared the Day of Genocide of Azerbaijanis. The Rector added that as a result of the successful policy continued by President Ilham Aliyev, the scope of the work done in order to spread the facts of the genocide in the world has increased, and the plan of special measures has been implemented.
The Rector mentioned that the centuries-old insidious plans of the Armenians were brought to an end by the "Operation Iron Fist" led by the Victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev, and today every Azerbaijani is proud of becoming a victorious nation. Pointing out that the atrocities committed by Armenian criminals will never be erased from memory, Yagub Piriyev noted the importance of organizing meetings with historians and master classes at the university to educate the young generation about it.
Later, the professor of the Department of Social Sciences of BEU, historian scientist Shikar Gasimov delivered a wide-ranging speech. In the professor's speech, the important facts related to the  the crimes committed by the Armenians, who have pursued an aggressive policy and committed terrorist acts throughout history, in Baku, Shamakhi, Guba districts, Karabakh, Iravan, Zangezur, Nakhchivan, Lankaran, Shirvan and other areas, as well as the destruction of mosques and cultural monuments were stressed. The scientist brought to the attention of the event participants the purposeful falsification of history, the deportation of our people from their native for the implementation of the ugly Armenian policy.