BMU-da AIESEC-in təcrübə proqramları barədə tədbir keçirilib
Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) AIESEC beynəlxalq təşkilatının təcrübə proqramları haqqında məlumatlandırıcı tədbir keçirilib.
Tədbirin təşkilində məqsəd “Global Volunteer”, “Global Talent” və “Global Teacher” təcrübə proqramları barədə tələbələrə zəruri informasiyaları çatdırmaq olub. Bununla bağlı universitetdə xüsusi stend yaradılıb, təcrübə proqramlarına aid məlumatları özündə əks etdirən bukletlər paylanılıb və tələbələri maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Tələbələrə “AIESEC Azərbaycan” təşkilatının nümayəndələri tərəfindən təcrübə proqramlarının hər biri barədə ayrı-ayrılıqda ətraflı informasiyalar təqdim edilib. Qeyd olunub ki, “Global Volunteer” BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri üzərində əsaslanmış könüllü təcrübə proqramıdır. Proqramda iştirak edərək beynəlxalq komandada işləmək və praktiki təcrübə qazanmaq mümkündür.
Digər təcrübə proqramı olan “Global Talent” qlobal şəraitdə peşəkar karyera inkişafına yönəlmiş gənclər üçün iş imkanlarını təmin etməyi hədəfləyib. Vurğulanıb ki, təcrübə proqramına qoşulmaqla müxtəlif ölkələrdən gələn insanlarla ünsiyyətdə olmaq, akademik bilikləri və liderlik bacarıqlarını inkişaf etdirmək, beynəlxalq mühitdə professional şəkildə çalışmaq, həmçinin şirkət və startaplarda işləmək mümkündür.
“Global Teacher” proqramı isə gənc müəllim namizədlərə tədris sahəsi ilə bağlı olan bilik və bacarıqları artırmaq, xarici ölkələrin təhsil sistemi ilə daha yaxından tanış olmaq imkanı yaradır.
AIESEC dünyanın 126-dan çox ölkəsində fəaliyyət göstərən beynəlxalq gənclər təşkilatıdır. 2006-cı ildən bəri Azərbaycanda fəaliyyət göstərən təşkilat BMU ilə əməkdaşlığını artıq 4 aydır ki davam etdirir. Yaxın zamanda təcrübə proqramları ilə bağlı birgə müxtəlif infosessiyaların keçirilməsi planlaşdırılır.

Baku Engineering University (BEU) has hosted an informative event on AIESEC internship programs.
The event aimed to provide students with the necessary information about the Global Volunteer, Global Talent and Global Teacher internship programs. Thus, a special stand was set up at the University, booklets containing information about the internship programs were distributed and questions of students were answered.
Representatives of AIESEC in Azerbaijan gave detailed information about each of the internship programs. It was emphasized that Global Volunteer was a volunteer internship program based on the UN Sustainable Development Goals. By participating in the program, it is possible to work in an international team and gain practical experience.
The Global Talent aims to provide employment opportunities for young people focused on developing professional careers in a global environment. It was noted that by joining the internship program, it was possible to communicate with people from different countries, develop academic knowledge and leadership qualities, work professionally in an international environment, companies and startups.
The Global Teacher program allows young teachers to increase their knowledge and skills in the field of education, get acquainted with the education system of foreign countries.
AIESEC is an international youth organization operating in more than 126 countries around the world. The organization, which has been operating in Azerbaijan since 2006, has been cooperating with BEU for four months. It is planned to hold various joint information sessions on internship programs.