BMU Çində keçirilən nüfuzlu sammitdə təmsil olunur
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Ətrabə Gül Çin Xalq Respublikasında keçirilən “Universitet Tərəfdaşları Sammiti Hangzhou 2025”də (19-22 oktyabr) iştirak edir.
Çinin Beihang Universitetinın təşkilatçılığı ilə baş tutan sammitdə 5 minə yaxın qonaq, 100-dən artıq dünyaca məhşur alim iştirak edir. Tədbirin əsas məqsədi tərəfdaş universitetlər arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsi, təhsil mübadiləsinin genişləndirilməsi və qarşılıqlı bərabər imkanların yaradılmasıdır.
Sammitin ilk günündə Şanxay şəhərində “23-cü Beynəlxalq Mütəxəssislərin Mübadiləsi” adlı alt konfrans keçirilib. Tədbirdə universitet rektorları, beynəlxalq əlaqələr üzrə məsul şəxslər, nüfuzlu tədqiqatçılar, aparıcı mütəxəssislər çıxış edərək təhsil sahəsində aktual mövzularda müzakirələr aparıblar.
BMU prorektoru sammit çərçivəsində bir sıra görüşlərə, dəyirmi masalara qatılıb. Görüşlərdə ali təhsil müəssisələrinin beynəlmiləlləşməsi, müəllim-tələbə mübadiləsi mexanizmləri, ikili diplom proqramlarının yaradılması, həmçinin birgə elmi-tədqiqat və innovasiya layihələrinin həyata keçirilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. Bundan əlavə, universitetlərarası əməkdaşlıq formatlarının genişləndirilməsi və gələcəkdə həyata keçirilə biləcək yeni təşəbbüslərin müəyyənləşdirilməsi məsələlərinə toxunulub.

BEU represented at prestigious summit held in China
Baku Engineering University (BEU) Vice-Rector for International Relations Atraba Gul is participating in the “University Partners Summit Hangzhou 2025” (October 19-22) held in the People’s Republic of China.
About 5,000 guests and more than 100 world-renowned scientists are participating in the summit, organized by Beihang University of China. The main goal of the event is to strengthen cooperation between partner universities, expand educational exchanges and create equal opportunities for each other.
On the first day of the summit, a sub-conference called “23rd International Experts Exchange” was held in Shanghai. University rectors, persons responsible for international relations, influential researchers, and leading experts spoke at the event and held discussions on topical issues in the field of education.
The BEU Vice-Rector attended a number of meetings and round tables within the framework of the summit. The meetings exchanged views on the internationalization of higher education institutions, mechanisms for teacher-student exchange, the creation of dual diploma programs, as well as the implementation of joint research and innovation projects. In addition, the issues of expanding formats of inter-university cooperation and identifying new initiatives that can be implemented in the future were touched upon.