BMU alimlərinin layihəsi Elm Fondunun müsabiqəsində qalib olub
Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) Qida və biotexnologiya kafedrasının alimlərinin təqdim etdiyi layihə Azərbaycan Elm Fondunun keçirdiyi “Əsas Qrant Müsabiqəsi-2025”-in qalibləri sırasında yer alıb.
Layihənin rəhbəri kafedranın müdiri, k.e.d. Rəvan Rəhimov, icraçısı baş müəllim b.ü.f.d. Elşad Yunusovdur. Tədqiqat “Su hövzələri səthindən neft və neft məhsullarının yığılması üçün ion-maye səthi-aktiv maddələrin sintezi və istehsal texnologiyası” mövzusuna həsr olunub.
Neft sızıntıları və su hövzələrinin çirklənməsi kimi qlobal ekoloji problemlərin həllinə yönələn layihə BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə (DİM) töhfə verir. Xüsusilə DİM 6 (Təmiz su və sanitariya), DİM 9 (Sənaye, innovasiyalar və infrastruktur), DİM12 (Məsuliyyətli istehsal və istehlak) və DİM 14 (Su altında həyat) istiqamətləri üzrə həm elmi, həm də ekoloji əhəmiyyət daşıyır.
Tədqiqat çərçivəsində ekoloji cəhətdən təhlükəsiz, çoxfunksiyalı, ion-maye təbiətli səthi-aktiv reagentlərin sintezi, onların fiziki-kimyəvi, antikorrozion, neftyığıcı, neftsıxışdırıcı və bakterisid xassələrinin öyrənilməsi nəzərdə tutulur. İon mayelər kimya sənayesində və elmi tədqiqatlarda “yaşıl kimya” konsepsiyasına uyğun olaraq getdikcə daha geniş tətbiq edilir. Onların aşağı uçuculuğu, yüksək istilik və kimyəvi dayanıqlığı, korroziyaya qarşı passivliyi və ekoloji zərərsizliyi bu birləşmələri ən perspektivli materiallardan birinə çevirir.
Müasir neft hasilatı, daşınması zamanı baş verən qəzalar nəticəsində dəniz və göllərdə yaranan neft çirklənmələrinin qarşısının alınması bu layihənin əsas hədəflərindən biridir. Yeni nəsil ion-maye səthi-aktiv maddələrin işlənməsi su hövzələrinin mühafizəsində, habelə neft hasilatında səmərəliliyin artırılmasında mühüm rol oynayacaq.
Tədqiqat, həmçinin Azərbaycanda yaşıl texnologiyaların inkişafına, ekoloji təmiz reagentlərin sənaye miqyasında tətbiqinə yeni imkanlar açmaqla yanaşı, ölkəmizin elmi potensialının beynəlxalq səviyyədə tanınmasına da mühüm töhfə verəcək.

The project presented by scientists from the Department of Food and Biotechnology of Baku Engineering University (BEU) has been among the winners of the “Basic Grant Competition-2025” held by the Azerbaijan Science Foundation.
The head of the project is the head of the department, Doctor of Sciences in Chemistry Ravan Rahimov, and the executor is senior lecturer, Doctor of Philosophy in Biology Elshad Yunusov. The research is dedicated to the topic “Synthesis and production technology of ionic-liquid surfactants for the collection of oil and oil products from the surface of water bodies”.
The project, which aims to solve global environmental problems such as oil spills and water body pollution, contributes to the UN Sustainable Development Goals (SDGs). In particular, it has both scientific and environmental significance in the areas of SDG 6 (Clean water and sanitation), SDG 9 (Industry, innovation and infrastructure), SDG 12 (Responsible production and consumption) and SDG 14 (Life below water).
The research involves the synthesis of environmentally safe, multifunctional, ionic-liquid surfactants, the study of their physicochemical, anti-corrosion, oil-collecting, oil-pressing and bactericidal properties. Ionic liquids are increasingly used in the chemical industry and scientific research in accordance with the concept of "green chemistry". Their low volatility, high thermal and chemical stability, passivity against corrosion and environmental friendliness make these compounds one of the most promising materials.
Prevention of oil pollution in seas and lakes as a result of accidents during modern oil production and transportation is one of the main goals of this project. The development of a new generation of ionic-liquid surfactants will play an important role in the protection of water bodies, as well as in increasing the efficiency of oil production.
The research will also open up new opportunities for the development of green technologies in Azerbaijan, the application of environmentally friendly reagents on an industrial scale, and will also make a significant contribution to the international recognition of the scientific potential of our country.