İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin (4SİM) Dünya İqtisadi Forumu ilə sıx əməkdaşlığı çərçivəsində Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) və İqtisadi və Sosial İnkişaf Mərkəzi (İSİM) Forumun “Strategic Intelligence” (Strateji zəka) platformasına məzmun təminatçısı kimi üzv olublar.
BMU “Strategic Intelligence” platformasında məzmun təminatçısı statusunu alan ilk Azərbaycan universiteti, İSİM isə ilk yerli təşkilatdır.
Qeyd edək ki, platformanın qeydiyyatdan keçmiş istifadəçi sayı 1 milyondan çoxdur. Burada Harvard, Yel, Oksford universitetləri və KAİST də daxil olmaqla, 400-dən çox məzmun yaradan akademik tərəfdaş var. “Strategic Intelligence” yüzlərlə qlobal problemlərin və onların qarşılıqlı xəritəsini özündə birləşdirən platformadır. Süni intellekt əsaslı bu platforma hər hansı bir mövzuda əsas məsələlər üzrə daha geniş perspektivli məlumatlar əldə etməyə və həmin mövzularla bağlı əsas tendensiyaları başa düşməyə imkan verir. Məlumat “transformation map” adlanan interaktiv, dinamik məlumat vizuallaşdırması şəklində təqdim olunur. Transformasiya xəritələri ümumilikdə 300-dən çox mövzunu əhatə edir və iqtisadiyyat, sənaye, iqlim, enerji, o cümlədən digər qlobal problemlər arasında əlaqələri araşdırmağa və anlamağa kömək edir.

BEU becomes the first university from Azerbaijan to join World Economic Forum
Within the framework of the close cooperation of the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (4SIM) under the Ministry of Economy with the World Economic Forum, Baku Engineering University (BEU) and the Center for Economic and Social Development (CESD) have become members of the Forum’s “Strategic Intelligence” platform as content providers.
BEU is the first Azerbaijani university to receive the status of a content provider on the “Strategic Intelligence” platform, and CESD is the first local organization.
It should be noted that the number of registered users of the platform exceeds 1 million. It has more than 400 academic partners who create content, including Harvard, Yale, Oxford universities and KAIST. “Strategic Intelligence” is a platform that combines hundreds of global problems and their mutual maps. This artificial intelligence-based platform allows you to obtain broader perspective information on key issues on any topic and understand the main trends related to those topics. The information is presented in the form of an interactive, dynamic data visualization called a “transformation map”. Transformation maps cover more than 300 topics in total and help explore and understand the connections between the economy, industry, climate, energy, and other global issues.