Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) IELTS, SAT, TOEFL, PTE, Duolingo və s. beynəlxalq ingilis dili imtahanları, həmçinin xaricdə təhsil imkanları ilə bağlı maarifləndirici tədbir keçirilib.
Xarici dillər kafedrası və Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsi (THİK) nəzdində fəaliyyət göstərən “English Zone” klubunun birgə təşkil etdiyi tədbirdə kafedranın müdiri, dosent Nərminə Əliyeva beynəlxalq ingilis dili imtahanlarından əldə olunan sertifikatların tələbələr üçün yaratdığı fürsətlərdən danışıb.
Kafedranın baş müəllimi Sevda Hüseynova isə çıxışında IELTS imtahanına təşviqlə bağlı BMU, Təhsilin İnkişafı Fondu (TİF) və Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyi arasında imzalanmış üçtərəfli əməkdaşlıq müqaviləsindən bəhs edib, həmçinin IELTS imtahanında yüksək bal toplayan, uğurlu nəticə qazanan tələbələrin imtahan üzrə ödənişlərinin TİF tərəfindən qarşılanacağını tələbələr üçün əhəmiyyətli dəstək adlandırıb.
Sonra beynəlxalq imtahanlar üzrə təlimçi Sevda Rəhimova və xaricdə təhsil üzrə mütəxəssis Natavan Əmikişiyeva çıxış edərək IELTS, SAT, TOEFL, PTE, Duolingo beynəlxalq imtahanları, maksimal ballar, bu imtahanların üstünlükləri ilə bağlı zəruri məlumatları diqqətə çatdırıblar. Eyni zamanda ABŞ, Kanada, Avropa, Türkiyə və s. ölkələrdə təhsil imkanları, qəbul qaydaları, o cümlədən uğurlu təcrübələrdən bəhs edilib, tələbələrə praktiki məsləhətlər verilib.
Sonda iştirakçıların sualları cavablandırılıb və tədbirdə fəal olan tələbələrə, həmçinin çıxış edənlərə THİK tərəfindən hədiyyələr təqdim edilib.

Baku Engineering University (BEU) has held an educational event on international English exams such as IELTS, SAT, TOEFL, PTE, Duolingo, etc., as well as opportunities for studying abroad.
At the event, jointly organized by the Department of Foreign Languages ​​and the “English Zone” club operating under the Student Trade Union Committee (STUC), the head of the department, associate professor Narmina Aliyeva spoke about the opportunities created for students by certificates obtained from international English exams.
In her speech, the senior lecturer of the department, Sevda Huseynova noted the tripartite cooperation agreement signed among BEU, the Education Development Foundation (EDF) and the Education Quality Assurance Agency regarding the promotion of the IELTS exam, calling the fact that the EDF will cover the exam fees of students who score high scores and achieve successful results in the IELTS exam an important support for students.
Later, Sevda Rahimova, a trainer for international exams, and Natavan Amikishiyeva, a specialist in education abroad, delivered speeches and provided necessary information about IELTS, SAT, TOEFL, PTE, Duolingo international exams, maximum scores, and the advantages of these exams. At the same time, educational opportunities in the USA, Canada, Europe, Türkiye, etc. countries, admission rules, as well as successful experiences were discussed, and practical advice was given to students.
At the end, the participants' questions were answered and gifts were presented by STUC to the students who were active in the event, as well as to the speakers.