Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) Mühəndislik fakültəsinin “Kompüter mühəndisliyi” ixtisasından məzun olan Mais Şabanov 97.8 balla 2024-cü il üzrə ali məktəbin birincisidir.
Qax rayonunun 2 saylı tam orta məktəbini 2020-ci ildə qızıl medalla bitirən M.Şabanov Dövlət İmtahan Mərkəzinin ali təhsil müəssisələrinə keçirdiyi qəbul imtahanlarında 659.7 bal toplayaraq yüksək göstəriciyə imza atıb. O, informasiya texnologiyalarının sürətlə inkişaf etdiyi, həyatımızın ayrılmaz bir parçasına çevrildiyi bir zamanda “Kompüter mühəndisliyi” ixtisasının önəminin artdığını nəzərə alaraq, bu sahə üzrə ən yaxşı təhsil verən universitetləri araşdırıb və tədris üçün yaradılan imkanlarına, elmi-pedaqoji heyətinin peşəkarlığına, müasir və keyfiyyətli təhsil verdiyinə görə BMU-nu seçib.
M.Şabanov ali təhsil aldığı dövrdə ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümünə həsr edilmiş “Ən yaxşı təqdimat” müsabiqəsinin qalibi seçilib. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə təsis edilən “Heydər Əliyev adına təqaüd”ün 100 nəfər sahibindən biri olub. Universitetin ictimai işlərində hər zaman fəallıq göstərib. Çox çalışmaq, keçirilən bütün fənləri eyni şəkildə öyrənmək, imtahanlara ciddi və məsuliyyətlə hazırlaşmaq ona universitet birincisi olmaq şansı qazandırıb.
Builki magistratura imtahanlarında uğur qazanan BMU məzunu “Süni intellekt” ixtisasını seçib.
BMU-da oxuduğu müddətdə ixtisasının sirlərinə yiyələnməkdə əməyi keçən müəllimlərinə və hər addımında onu dəstəkləyən valideynlərinə minnətdar olan M.Şabanov ali təhsilində bundan sonra da nümunəvi olacağını, qazandığı bilik və bacarıqları Azərbaycanın gələcək inkişafı yolunda sərf edəcəyini bildirib.

Mais Shabanov, who graduated from the Baku Engineering University (BEU) "Computer Engineering" Department of Engineering Faculty, is the valedictorial of the university for 2024 with 97.8 points.
Graduating from secondary school No. 2 of Gakh district with a gold medal in 2020, M. Shabanov scored 659.7 points in the entrance exams held by the State Examination Center for higher education institutions. Taking into account the growing importance of the "Computer engineering" specialty at a time when information technologies are developing rapidly and becoming an integral part of our lives, he researched the universities that provide the best education in this field. Mais Shabanov chose BEU because of the opportunities created for teaching, the professionalism of the scientific and pedagogical staff, modern and quality education.
During his higher education, M. Shabanov was chosen as the winner of the "Best Presentation" competition dedicated to the 100th anniversary of the Great Leader Heydar Aliyev. He was one of the 100 recipients of the "Heydar Aliyev Scholarship" established by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev. He has always been active in public affairs of the university. Working hard, studying all subjects in the same way, seriously and responsibly preparing for exams gave him the chance to become the university's valedictorian.
The graduate of BEU, who was successful in this year's master's exams, chose the specialty "Artificial Intelligence".
Grateful to his teachers who helped him learn the secrets of his specialty during his studies at BEU, and his parents who supported him every step of the way, M. Shabanov noted that he would continue to be exemplary in his higher education and use the knowledge and skills he gained in the path of the future development of Azerbaijan.