“AZROKSAN” şirkətinin nümayəndələri BMU-da olub
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) rektoru Yaqub Piriyev Türkiyənin raket istehsalı ilə məşğul olan “ROKETSAN” şirkətinin Azərbaycandakı təmsilçisi “AZROKSAN”ın rəhbərliyi ilə görüşüb.
Təmsil etdiyi şirkət haqqında ətraflı informasiyalar verən Mehmet Ali Tahancalıo “AZROKSAN”ın Türkiyənin raket istehsalı ilə məşğul olan “ROKETSAN” şirkətinin Azərbaycandakı təmsilçisi kimi fəaliyyət göstərdiyini bildirib. “ROKETSAN” ilə STP-nin birlikdə yaratdığı “AZROKSAN”ın hədəflərini diqqətə çatdıran qonaq şirkətin müdafiə sənayesi üçün məhsullar istehsal və dizayn etmək, eləcə də satışını həyata keçirmək istiqamətində çalışdığını deyib. Habelə bunun üçün bacarıqlı mühəndislərə ehtiyac duyulmasından, BMU ilə əməkdaşlığın əhəmiyyətindən, mexanika, elektrik və elektronika, kimya mühəndisliyi ixtisaslarında təhsil alan tələbələrə şirkətdə, həmçinin Türkiyədə nüfuzlu müəssisələrdə təcrübə imkanlarının yaradılması mümkünlüyündən danışıb.
Görüşdə BMU haqqında qonaqlara geniş məlumat verən rektor Yaqub Piriyev universitetin mövcud imkanları, həmçinin elmi-tədqiqat potensialı, Cənubu Koreya və Çin universitetləri ilə ikili diplom proqramları barədə zəruri informasiyaları təqdim edib. Universitet-sənaye işbirliyinin əhəmiyyətini vurğulayan rektor bu baxımdan qardaş ölkə olan Türkiyənin nüfuzlu şirkətləri, o cümlədən “Bayraktar Teknoloji Azerbaycan” ilə qurulan əlaqələrə, bu yaxınlarda imzalanan müqaviləyə diqqət çəkib. Yaqub Piriyev universitetdə nəzərdə tutulan yeniliklər, eləcə də BMU tələbələrinin uğurlu startap layihələrindən də ətraflı bəhs edib və mümkün əməkdaşlıq istiqamətlərini vurğulayıb.
STP Şirkətlər Qrupunun rəsmisi Nigar Bayramova görüşdə  “Sabahın gücü” İnkişaf Proqramı haqqında məlumat verib. Proqramın mühəndislik sahəsində təhsil alan gənclərin sənaye mühəndisliyi istiqamətində peşəkar inkişafını yüksəltmək məqsədilə yaradıldığı qeyd olunub.
Müzakirələrlə davam edən görüşdə yaxın gələcəkdə BMU ilə “AZROKSAN” arasında əməkdaşlıq müqaviləsinin imzalanması məsələsi nəzərdən keçirilib.

Representatives of "AZROKSAN" company visit BEU
Rector of Baku Engineering University (BEU) Yagub Piriyev has met with the management of AZROKSAN, the representative of the Turkish rocket manufacturer ROKETSAN in Azerbaijan.
Providing detailed information about the company he represented, Mehmet Ali Tahancalıo noted that AZROKSAN operates as the representative of the Turkish rocket manufacturer ROKETSAN in Azerbaijan. Highlighting the goals of AZROKSAN, which was jointly established by ROKETSAN and STP, the guest emphasized that the company is working to produce and design products for the defense industry, as well as to sell them. He also spoke about the need for skilled engineers for this purpose, the importance of cooperation with BEU, and the possibility of creating internship opportunities for students studying in the fields of mechanical, electrical and electronics, and chemical engineering in the company, as well as in prestigious enterprises in Türkiye.
During the meeting, Rector Yagub Piriyev provided the guests with extensive information about BEU, including the university's current capabilities, research potential, and dual degree programs with universities in South Korea and China. Emphasizing the importance of university-industry cooperation, the rector drew attention to the relations established with influential companies in Türkiye, including "Bayraktar Technologies Azerbaycan", and the recently signed agreement. Yagub Piriyev spoke in detail about the innovations planned at the university, as well as the successful startup projects of BEU students, pointing out the possible areas of cooperation.
STP Group of Companies official Nigar Bayramova provided information about the “Power of Tomorrow” Development Program at the meeting. It was noted that the program was created to enhance the professional development of young people studying engineering in the direction of industrial engineering.
The meeting, which continued with discussions, considered the issue of signing a cooperation agreement between BEU and “AZROKSAN” in the near future.