İNFORMASİYA VƏ KOMPÜTER TEXNOLOGİYALARI FAKÜLTƏSİ
İnformasiya və kompüter texnologiyaları fakültəsində müasir dövrün əsas tələblərindən biri olan tədrisin bütün səviyyələrində sənayenin müxtəlif sahələrində informasiya texnologiyaları, kompüter mühəndisliyi, informasiya təhlükəsizliyi, kibertəhlükəsizlik, data analitika, şəbəkə inzibatçılığı və s. üzrə fəaliyyət göstərəcək yüksək ixtisaslı mütəxəssislər hazırlanır. Fakültədə bütün ixtisaslar üzrə tədris Azərbaycan və ingilis dillərində aparılır. Fakültədə dərslər elmlər doktorları, fəlsəfə doktorları, professor və dosentlər daxil olmaqla böyük təcrübəyə malik müəllimlər tərəfindən tədris edilir. Eyni zamanda müvafiq sahələrdə ixtisaslaşmış müəssisələrdən yüksək ixtisaslı, peşəkar təcrübəyə malik mütəxəssislər fakültədə dərslərin aparılmasına cəlb olunur.
İnformasiya və kompüter texnologiyaları fakültəsi zəruri maddi-texniki bazaya, müasir tələblərə cavab verən elmi-tədqiqat və tədris laboratoriyalarına malikdir. Fakültənin nəzdində yaradılmış və ən müasir qurğu və avadanlıqlarla təchiz edilmiş Kibertəhlükəsizlik laboratoriyası təyinatına və proqram-texniki imkanlarına görə respublikada unikal laboratoriyalardan biridir.
KAFEDRALAR
Hazırda fakültənin tərkibində 5 kafedra fəaliyyət göstərir:
İXTİSASLAR
Fakültədə 7 bakalavr, 4 magistr ixtisası və 8 ixtisaslaşma üzrə ümumilikdə 1500-dən çox tələbə, o cümlədən dünyanın 22 ölkəsindən olan əcnəbi tələbələr təhsil alır.
Bakalavriat səviyyəsi üzrə ixtisaslar:
1. Kompüter mühəndisliyi
2. İnformasiya təhlükəsizliyi
3. İnformasiya texnologiyaları
4. Riyaziyyat
5. Kompüter elmləri
6. Data analitikası
7. Riyaziyyat və informatika
Magistratura səviyyəsi üzrə ixtisas və ixtisaslaşmalar:
1. Kompüter mühəndisliyi ixtisası üzrə ixtisaslaşmalar:
- Kompüter sistemləri və şəbəkələri
- Bulud və şəbəkə infrastrukturu
2. İnformasiya texnologiyaları ixtisası üzrə ixtisaslaşmalar:
- İdarəetmədə informasiya sistemləri
- Maşın öyrənməsi
3. İnformasiya təhlükəsizliyi ixtisası üzrə ixtisaslaşmalar:
- Kibertəhlükəsizlik
- Kompüter və şəbəkə təhlükəsizliyi
4.Kompüter elmləri ixtisası üzrə ixtisaslaşmalar:
- Süni intellekt
- Tətbiqi riyaziyyat
Fakültədə bir sıra ixtisaslar üzrə ikili diplom proqramları üzrə təhsil həyata keçirilir. Belə ki, Cənubi Koreya Respublikasının INHA Universiteti ilə ikili diplom proqramı çərçivəsində 3 ixtisas ixtisas üzrə kadr hazırlığı aparılır:
• İnformasiya texnologiyaları
• Kompüter elmləri / Süni intellekt
• Data analitika / Data elmləri
Eyni zamanda fakültədə Pekin Kimya Texnologiya Universiteti ilə “Kompüter mühəndisliyi” ixtisası üzrə ikili diplom proqramı həyata keçirilir.
Fakültədə mütəxəssis hazırlığı həyata keçirilən bütün ixtisasların tədris planları Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi tərəfindən təsdiq edilmiş Təhsil Proqramlarına uyğun olaraq, aparıcı xarici üniversitetlərin təcrübələri nəzərə alınmaqla hazırlanmışdır. Tədris planlarında müasir dövrdə informasiya texnologiyaları, kompüter sistemləri və şəbəkələri, informasiya təhlükəsizliyi, kibertəhlükəsizlik, proqramlaşdırma, süni intellekt, maşın öyrənməsi və digər ən müasir texnologiyaların tədrisi və öyrənilməsi nəzərdə tutulmuşdur.
Fakültənin məzunları ixtisasları üzrə işlə təmin olunmasında problemlə qarşılaşmırlar. Belə ki, son kurslarda təhsil alan tələbələrimizin bir qismi dünyanın nüfuzlu universitetlərində təhsilini davam etdirmək üçün dəvət olunur, digər qismi isə respublikamızın müxtəlif sahələrdə fəaliyyət göstərən dövlət və özəl təşkilatlarda işləmək üçün təkliflər alırlar.

FACULTY OF INFORMATION AND COMPUTER TECHNOLOGIES
The Faculty of Information and Computer Technologies trains highly qualified specialists in all levels of education to work in various industries in areas such as information technologies, computer engineering, information security, cybersecurity, data analytics, network administration, and more, which are among the main requirements of the modern era. All programs are taught in Azerbaijani and English. Courses are delivered by highly experienced teaching staff, including Doctors of Science, PhDs, professors, and associate professors. Additionally, specialists with professional experience from relevant enterprises are involved in teaching.
The faculty possesses the necessary material and technical base, as well as modern research and teaching laboratories. The Cybersecurity Laboratory, equipped with the latest devices and tools, is one of the unique laboratories in the country in terms of its purpose and software-hardware capabilities.
Currently, the faculty comprises five departments:
SPECIALTIES
The faculty offers 7 undergraduate and 4 master’s specialties with a total of over 1,500 students, including international students from 22 countries.
Undergraduate specialties:
1. Computer Science
2. Information Security
3. Information Technology
4. Computer Engineering
5. Mathematics
6. Data Analytics
7. Mathematics and Informatics
Master’s specialties and specializations::
1. Computer Engineering:
2. Information Technologies:
- Machine Learning
3. Information Security:
- Cybersecurity
4. Computer Science:
- Artificial Intelligence
- Applied Mathematics
The faculty also offers dual-degree programs. Three specialties are offered in collaboration with INHA University, South Korea:
• Information Technologies
• Computer Science / Artificial Intelligence
• Data Analytics / Data Science
Additionally, a dual-degree program in Computer Engineering is offered in collaboration with Beijing University of Chemical Technology.
The curricula for all specialties are developed in accordance with the educational programs approved by the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan and consider the experience of leading foreign universities.
The curricula include the study of modern technologies such as information technologies, computer systems and networks, information security, cybersecurity, programming, artificial intelligence, and machine learning.
Graduates of the faculty face no difficulties in finding employment in their fields. Many students in their final year receive invitations to continue their education at prestigious universities worldwide, while others receive offers to work in various state and private organizations across Azerbaijan.