Xocalı soyqırımı ilə bağlı açıq dərslər keçirilib
Açıq dərslərdə universitetin Ümumi fənlər kafedrasının müəllimləri Elnur Nəciyev, Yalçın Zeynalov, Ramiz Nəcəfli və Xaqan Balayevin Ermənistanın azərbaycanlılara qarşı soyqırımı ilə bağlı mühazirələri dinlənilib. Mühazirələrdə erməni cəlladlarının Xocalı şəhərində keçmiş SSRİ-nin Xankəndidəki 366-cı motoatıcı alayının iştirakı ilə törətdikləri insanlıq əleyhinə qanlı cinayətlər anladılıb  və soyqırım hadisəsinin XX əsrin ən böyük faciələrindən biri olduğu bildirilib.
Çıxışlarda Kəlbəcərin Ağdaban və Başlıbel hadisələrinə də toxunulub, Agdabanda 33 nəfərin diri-diri yandırıldığı, Başlıbeldə qocaların, qadın və uşaqların tunellərdə xüsusi amansızlıqla qətlə yetirildiyi vurğulanıb. Habelə bu amansızlığa, ağır işgəncələrə görə düşmənin əməllərinə beynəlxalq hüququn susqunluğu ədalətsizlik adlandırılıb, Xocalı cinayətlərində əli olan erməni cəlladlarının bir qisminin hazırda Azərbaycanda ədalət mühakiməsində cavab verdiyi önə çəkilib. Həmçinin qeyd olunub ki, 44 günlük Vətən müharibəsində torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi, antiterror əməliyyatları nəticəsində ölkəmizin ərazi bütövlüyü və suverenliyinin tam bərpa olunması ilə bütün şəhidlərimizin,  o cümlədən Xocalı qurbanlarının qisası alınıb, düşmən üzərində qazanılan möhtəşəm Zəfər Xocalı hadisələrinin anım gününü xalqımızın birliyi, cəsurluğu kimi simvollaşdırıb.

Open lessons on the Khojaly genocide held
Reports on the Armenian genocide against Azerbaijanis by teachers of the Social Sciences Department of the university Elnur Najiyev, Yalchin Zeynalov, Ramiz Najafli and Khagan Balayev were listened to at the open lessons. The lectures described the bloody crimes against humanity committed by Armenian executioners in the city of Khojaly with the participation of the 366th Motorized Rifle Regiment of the former USSR in Khankendi, and stated that the genocide was one of the greatest tragedies of the 20th century.
The speeches also touched upon the events in Aghdaban and Bashlibel in Kalbajar, emphasizing that 33 people were burned alive in Aghdaban, and that the elderly, women and children were murdered in tunnels with particular cruelty in Bashlibel. Also, the silence of international law on the actions of the enemy due to this cruelty and severe torture was called injustice. It was also noted that with the liberation of our lands from occupation in the 44-day Patriotic War, the full restoration of the territorial integrity and sovereignty of our country as a result of anti-terrorist operations, all our martyrs, including the victims of Khojaly, were avenged, and the magnificent Victory over the enemy symbolized the memory of the Khojaly events as the unity and courage of our people.