Vilnius Gediminas Texniki Universitetinin nümayəndə heyəti BMU-da olub
Ölkəmizdə səfərdə olan Litva Respublikasının Vilnius Gediminas Texniki Universitetinin (VILNIUS TECH)  nümayəndə heyəti ilə Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) görüş keçirilib.
Qonaqlara universitetin fəaliyyəti, beynəlxalq əlaqələri barədə məlumat verən BMU-nun rektoru Yaqub Piriyev çıxışında Azərbaycan dövlətinin gənclərin xaricdə təhsilinə də xüsusi diqqət göstərdiyini bildirib və bu istiqamətdə Prezident İlham Əliyevin sərəncamları ilə icra olunan dövlət proqramlarını nəzərə çatdırıb. Tam dövlət təqaüdlü proqramlar sırasında BMU və Cənubi Koreyanın İNHA Universiteti arasında həyata keçirilən ikili diplom proqramı barədə danışan rektor Çin universitetləri ilə də bu istiqamətdə başlanılan yeni ikitərəfli layihələrə toxunub. Rektor BMU-nun son illər beynəlxalq tərəfdaşlıq siyasətini aktiv şəkildə inkişaf etdirdiyini və Avropa təhsil məkanında tanınan ali məktəblərlə də sıx əməkdaşlığa böyük önəm verildiyini deyib. BMU-nun beynəlxalq əməkdaşlıq vasitəsilə yeni təcrübə mübadiləsinə açıq olduğunu önə çəkən Yaqub Piriyev Baltikyanı ölkələrin nüfuzlu ali təhsil ocaqlarından olan VILNIUS TECH ilə əməkdaşlığın tədris və elmi-tədqiqat fəaliyyətinin keyfiyyətinə müsbət təsir göstərəcəyinə inamını ifadə edib.
Nümayəndə heyəti adından çıxış edən VILNIUS TECH-in professoru Dr. Dalius Mazeika universitet haqqında tədqimat edib. Bildirib ki, təmsil etdiyi universitet  mühəndislik, texnologiya, tətbiqi elmlər və innovasiya sahələrində aparıcı dövlət ali təhsil müəssisələrindən biridir. Universitet ağıllı şəhərlər, yaşıl enerji, robot texnologiyaları, aviasiya sistemləri, nəqliyyat mühəndisliyi və informasiya texnologiyaları istiqamətlərində elmi-tədqiqat layihələri həyata keçirir.
Görüşdə  akademik və elmi əməkdaşlığın gücləndirilməsi, mübadilə və ikili diplom proqramları, eləcə də birgə tədqiqat təşəbbüsləri yönündə müzakirələr aparılıb.
Səfər çərçivəsində nümayəndə heyəti BMU-nun kampusu, laboratoriyaları və elmi-tədqiqat mühiti ilə tanış olub.
Sonra nümayəndə heyətinin üzvlərinin iştirakı ilə BMU-nun SABAH proqramının tələbələri üçün seminar və infosessiya təşkil olunub. Tədbirlərdə universitetin professoru Vidas Zuraulis “Mühəndislikdə AI- Nəqliyyat mühəndisliyi” mövzusunda çıxış edib, eyni zamanda professor Dalius Mazeika,  Beynəlxalq Tədris Mərkəzinin baş meneceri Viktorija Pliuskiene və Aloha World xaricdə təhsil şirkətinin direktoru Səbuhi Ağayev tərəfindən Litvada təqaüdlü təhsil imkanlarına dair təqdimatlar edilib. Görüşlərdə, həmçinin tələbələrə VILNIUS TECH-də tədris olunan ixtisaslar, yataqxana, təqaüd proqramları, tələbə həyatı, viza və yaşayış icazəsi, həmçinin qəbul şərtləri haqqında geniş məlumatlar verilib, tələbələri maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

A delegation from Vilnius Gediminas Technical University (VILNIUS TECH) of the Republic of Lithuania, currently on a visit to our country, held a meeting at Baku Engineering University (BEU)
Providing information to the guests about the university's activities and international relations, BEU Rector Yagub Piriyev stated in his remarks that the Azerbaijani state pays special attention to the education of young people abroad, and brought to attention the state programs implemented in this direction through decrees of President Ilham Aliyev. Speaking about the dual degree program implemented between BEU and INHA University of South Korea among fully state-funded programs, the rector also touched upon new bilateral projects initiated in this direction with Chinese universities. The rector noted that BEU has been actively developing its international partnership policy in recent years and attaches great importance to close cooperation with recognized higher education institutions in the European education space. Emphasizing that BEU is open to new experience exchange through international cooperation, Yagub Piriyev expressed confidence that collaboration with VILNIUS TECH, one of the prestigious higher education institutions of the Baltic countries, would have a positive impact on the quality of teaching and research activities.
Speaking on behalf of the delegation, VILNIUS TECH Professor Dr. Dalius Mazeika provided information about the university. He stated that the university he represents is one of the leading state higher education institutions in the fields of engineering, technology, applied sciences and innovation. The university implements research projects in the areas of smart cities, green energy, robotics technologies, aviation systems, transport engineering and information technologies
During the meeting, discussions were held on strengthening academic and scientific cooperation, exchange and dual degree programs, as well as joint research initiatives
Within the framework of the visit, the delegation became acquainted with BEU's campus, laboratories and research environment
Subsequently, a seminar and information session were organized for students of BEU's SABAH program with the participation of delegation members. During the events, university Professor Vidas Zuraulis delivered a presentation on "AI in Engineering - Transport Engineering," while Professor Dalius Mazeika, Chief Manager of the International Studies Center Viktorija Pliuskiene, and Director of Aloha World Study Abroad Company Sabuhi Aghayev made presentations on scholarship education opportunities in Lithuania. During the meetings, students were also provided with comprehensive information about specialties taught at VILNIUS TECH, dormitories, scholarship programs, student life, visa and residence permits, as well as admission requirements, and questions of interest to students were answered