Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) Mühəndislik fakültəsində Tələbə Elmi Cəmiyyətinin (TEC) fəaliyyətinin gücləndirilməsinə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Universitetin Mühəndislik fakültəsi və kafedraların rəhbər heyəti, müəllimlər, müxtəlif ixtisaslar üzrə təhsil alan tələbələrin iştirakı ilə keçirilən tədbirdə Avtomatika, telekommunikasiya və energetika kafedrasının müdiri, professor Ramiz Hümbətov çıxış edib. Kafedra müdiri elmi fəaliyyətin cəmiyyətin həyatı və iqtisadiyyatın inkişafında rolu, universitetdə tədrislə elmi fəaliyyətin vəhdətinin təmin olunmasının vacibliyi, elmi fəaliyyətə cəlb olunan tələbələrin peşə və ixtisas fənlərinin mənimsənilməsində əldə etdiyi üstünlüklər və s. haqda danışıb.
Çıxış zamanı fakültədə TEC-in fəaliyyətinin canlandırılmasına istiqamətlənən zəruri tədbirlərin təşkili və bu prosesin təkmilləşdirilməsi yolları vurğulanıb, elmi-tədqiqat işlərinə cəlb olunan tələbələrə fakültə rəhbərliyi və kafedraların professor-müəllim heyətinin daim dəstək verəcəyi qeyd olunub. Bununla yanaşı, tədbirdə mühəndislik sahəsində elmi-tədqiqat işlərinin aparılmasının klassik metodologiyasının özəllikləri açıqlanıb, tələbələr geniş şəkildə elmi-tədqiqat işlərinə qoşulmağa, tədqiqatların nəticələrini elmi forumlarda məruzə etməyə, məqalələr şəklində dərc etdirməyə çağırılıblar.

An event dedicated to strengthening the activities of the Student Scientific Society (SSS) has been held at Engineering Faculty of Baku Engineering University (BEU).
The head of the Department of Automation, Telecommunications and Energy, professor Ramiz Khumbatov delivered a speech at the event, held with the participation of the Engineering Faculty of the university and the administrative staff of the departments, teachers, and students. The head of the department talked about the role of scientific activity in the life of society and the development of the economy, the importance of ensuring the unity of teaching and scientific activity at the university, the advantages gained by students involved in scientific activity in mastering professional and specialized subjects.
During the speech, the organization of necessary measures aimed at revitalizing the activity of SSS in the faculty, the ways to improve this process, the support of administrative and teachinf staff of the departments to the students involved in scientific-research work. Furthermore, the features of the classic methodology of conducting scientific research in the field of engineering were revealed at the event, students were invited to participate in scientific research, report the results of research in scientific forums, and publish them in the form of articles.